تاريخ : یکشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۰ | 18:13 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:18 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:16 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ | 12:29 | نویسنده : پوریای ولی

تدریس حروف الفبای انگلیسی سال اول

متاسفانه بعلت کمی وقت ساعت تدریس زبان انگلیسی برای سال اول ما خیلی زود مجبوریم سراغ مهارت Writing برویم یعنی از همان روزهای اول درست میرویم سراغ آخرین مهارت!! 1- گوش دادن 2- صحبت کردن 3- خواندن 4- "نوشتن" یعنی دقیقاً همان موقع که از دانش‌ آموزان می‌خواهیم که 1- گوش بدهند 2- صحبت کنند 3- بخوانند ، از آنها توقع داریم که به سرعت یاد بگیرند که "بنویسند". منکر توانایی بچه ها نیستیم اما هستند دانش‌آموزانی که نیاز به کار بیشتری دارند. چه خوب است که قبل از رفتن سراغ مهارت "نوشتن" دو الی سه جلسه را صرفاً درگیر سه مهارت قبل از آن بکنیم. یعنی توی این دو سه جلسه تاکید و توجه خود را معطوف این کنیم که اول دانش آموزان 1- و 2- به حروف (و سپس کلمات) خوب گوش بدهند و تکرار کنند و 3- بتوانند حروف (و یا کلمات) را بخوانند. در این مدت می‌توانیم مثلاً با تهیه فلش کارت و ... و توزیع و تعویض آنها میان دانش آموزان انگیزه لازم را برای آنان فراهم کنیم تا قبل از رفتن سراغ "نوشتن" آنها را خوب یاد گرفته باشند تا در مراحل بعد که روی این مهارت (رسم الخط) کار میکنیم بازدهی کارمان بیشتر شود و مجبور نشویم که فشار زیادی روی یادگرفتن همزمان اسم و ادای حروف ("خواندن") و "نوشتن"  به دانش آموزان و خودمان تحمیل کنیم.

اما چگونه حروف الفبا را تدریس کنیم؟

بی شک تدریس حروف الفبا یکی از مهمترین مسائل و مراحل در زمینه آموزش زبان انگلیسی به نوآموزان مبتدی است و چیزی که در مرحله تدریس حروف الفبا حائز اهمیت بسیار زیاد است، دقت و توجه به رسم الخط دانش آموزان است. حتماً دقت کرده اید که بین زیبایی خط و علاقه دانش آموز به فراگیری زبان ارتباط بسیار نزدیکی وجود دارد و تقریباً تمام دانش آموزانی که رسم الخط انگلیسی خوبی دارند بیشتر به درس زبان انگلیسی علاقمندند، البته این بدان معنا نیست که به صرف نداشتن خط زیبا بقیه دانش آموزان علاقه ای به یادگیری زبان انگلیسی ندارند. حال با توجه به این مسئله وظیفه ما بعنوان مربی زبان انگلیسی چیست؟

بهترین شروع روشن کردن رابطه خوب نوشتن و موفقیت آتی برای دانش آموزان است. خوب است از همان جلسات اول به دانش آموزان انگیزه لازم برای توجه به این مسئله را بدهیم، مثلاً از راه تشویق کردن، جایزه و نمره و ... . اما این تمام کار نیست. نقش  معلم بعنوان راهنما در این زمینه بسیار حیاتی است.

برای تدریس رسم الخط حروف الفبا:

1- بر روی تخته سه خط (شبیه خطوط کتاب - صفحه دوم) می کشیم.

2- قبل از نوشتن حرف (ابتدا حروف بزرگ) چند بار آن را با صدای بلند می‌خوانیم.

3- همراه خواندنمان از دانش ‌آموزان می‌خواهیم که با صدای بلند و به صورت صحیح تکرار کنند.

4- حرف موردنظر را به آرامی و با سرعت حرکت پایین مینویسیم و از بچه ها می خواهیم که بدون اینکه خودشان چیزی بنویسند ابتدا به نحوه نوشتن آن و نحوه و "جهت حرکت نوشتن" حرف موردنظر خوب دقت کنند.(اگر لازم باشد چندین بار می نویسیم). تاکید روی جهت حرکت دست یادمان نرود.

5- جهت ها و حرکات دست را با فِلِشهایی شبیه آنچه کتاب انجام داده است مشخص میکنیم.

6- نام حرف موردنظر را دوباره چندین بار با صدای بلند میخوانیم و از بچه ها می‌خواهیم که تکرار کنند.

7- تصویر کلمه ای که با حرف مورد نظرمان شروع میشود را نشان میدهیم و آن را میخوانیم و از دانش آموزان میخواهیم که تکرار کنند. A for Apple, B for Boy, C for cat, D for Dog, …

8- از دانش آموزان می‌خواهیم که با دقت و توجه به "جهتها" حرف موردنظر را فقط "یکبار" در دفترشان بنویسند و خودمان به کار آنها نظارت میکنیم.

9- از چند دانش آموز می‌خواهیم که بیایند و روی تخته حرف موردنظر را به درستی و با توجه به جهتها بنویسند.

10- از دانش آموزان می‌خواهیم که حرف موردنظر را در یک سطر (اگه لازم شد بیشتر) بنویسند و خودمان نظارت می‌کنیم.

11- تشویق یادمان نرود.تاريخ : جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۹۰ | 12:19 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 19:39 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:56 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:37 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:34 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:22 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:19 | نویسنده : پوریای ولی


دانلود طرح درس براي ضماير اشاره


منبع www.englishhome.com
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:13 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:9 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 18:5 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:54 | نویسنده : پوریای ولی
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:47 | نویسنده : پوریای ولی

معرفی چند سایت زبان انگلیسی

www.british council.org/learn English

www.languagepiot

www.roshd.ir

www.englishclub.com

www.searchenglish

www.learn english.net

www.free download English

www.agendaweb.org

www.rzaban.razaviedu.ir

 تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:44 | نویسنده : پوریای ولی
یک نمونه طرح درس 

با سلام

یک نمونه طرح درس تقدیم همکاران می شود.


دریافت فایل

منبع :گروه آموزشی زبان انگلیسی چناران
تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:13 | نویسنده : پوریای ولی

هفت قدم تا ساخت پاورپوینت


یکی از بهترین ابزارهای سمعی و بصری ارائه و سخنرانی پاورپوینت است. امروزه اکثر سخنرانان در همایش‌ها برای انتقال هرچه بهتر مطالب خود از پاورپوینت استفاده می‌کنند. حتی استادان دانشگاه و معلمان مدارس برای آموزش از این نرم افزار استفاده می‌کنند تا محتوا به بهترین شکل توسط مخاطب درک شود.

آیا ساختن چند صفحه متحرک را می‌توانیم پاورپوینت بنامیم؟ آیا هر ساختاری برای پاورپوینت مناسب است؟ آیا بسته به انواع مخاطبین باید صفحات مختلفی بسازیم؟اصلا چطور می‌شود یک پاورپوینت تاثیرگذار ساخت؟

ساختن پاورپوینت خوب یک هنر است. هر چقدر در ساختن صفحات پاورپوینت دقت به خرج دهید و آنها را مناسب شرایط بسازید، سخنرانی شما تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد. در این مقاله به چند نکته مهم در ساختن پاورپونت اشاره خواهیم کرد.

قدم اول

مخاطب را بشناسید. ببینید برای چه گروهی می‌خواهید سخنرانی کنید. همان طور که متن سخنرانی و محتوا متناسب با مخاطب تنظیم می‌‎شود، ساختار پاورپوینت نیز باید متناسب با مخاطب طراحی شود.

برای مثال وقتی برای گروهی از متخصصان سخنرانی می‌کنید، ساختار پاورپونت رسمی‌تر است و بیشتر از نمودار و جدول استفاده می‌شود. در این حالت اسلایدها از ساختار ساده و تک رنگ بهره می‌برند ولی اگر برای آموزش کودکان می‌خواهید از پاورپوینت استفاده کنید، باید بیشتر از شکل استفاده کنید و رنگ‌های بیشتری به صفحات بدهید.

کودکان بیشتر جذب رنگ می‌شوند و این فاکتور در تاثیرگذاری مطلب مهم است و برعکس بزرگسالان در هنگام مواجه با صفحات بسیار رنگی سردرگم و کلافه می‌شوند.

قدم دوم

به محتوای مطلب توجه کنید. بسته به اینکه محتوای سخنرانی یا ارائه شما علمی، فنی، هنری، مدیریتی و… باشد ساختار پاورپوینت تغییر می‌کند. در سخنرانی‌های علمی و فنی مخاطبان ترجیح می‌دهند زودتر به اصل موضوع پرداخته شود و طرفدار حاشیه پردازی نیستند، پس پاورپوینت شما باید شامل نکات مهم ارائه باشد.

قدم سوم

به شدت از افکت‌های زیاد انیمیشنی بپرهیزید. البته این موضوع باز هم به مخاطب برمی‌گردد. اگر مخاطب کودک باشد از صفحات و نوشتار‌های چرخشی لذت می‌برد ولی اگر این اتفاق در ارائه‌های علمی و فنی بیفتد نشان‌دهنده غیر حرفه‌ای بودن شماست. شاید در اولین برخورد با پاورپوینت از انیمیشن‌های آن لذت ببرید ولی استفاده بیش از اندازه آنها باعث سردرگمی مخاطب می‌شود. بهتر است تنها تیتر و یا مطالب مهم با افکت خاصی نشان داده شود.

قدم چهارم

توجه کنید، پاورپوینت فقط جای مطالب مهم است نه کل مقاله! خیلی از ارائه دهندگان به این نکته توجه نمی‌کنند و کل مقاله را در صفحات پاورپوینت جا می‌دهند و این کار فلسفه استفاده از پاورپوینت را از بین می‌برد. شما از پاورپوینت استفاده می‌کنید تا مطالب مهم را در ذهن مخاطب حک کنید، نه اینکه او را مجبور کنید زمان ارائه را صرف خواندن صفحات پاورپوینت کند. همچنین با این کار مخاطب جذب خواندن صفحات پاورپوینت می‌شود و دیگر به سخنرانی شما گوش نمی‌دهد.

قدم پنجم

در هنگام ساختن پاورپوینت به زمان ارائه دقت کنید. وقتی تنها ۱۵ دقیقه برای ارائه به شما زمان می‌دهند ساختن ۳۰ اسلاید پاورپوینت درست نیست. وقتتان را تنظیم کنید تا اسلایدهای بهتری تهیه کنید. اسلایدهای بیشتر لزوما به معنای تاثیر گذاری بیشتر نیست.

قدم ششم

بیشتر سعی کنید از نمودار، شکل، تصویر، گراف و… استفاده کنید. برای مثال اگر در مورد صرفه جویی در مصرف سوخت سخنرانی می‌کنید، سعی کنید مثالی بزنید و عدد صرفه جویی را برای مخاطب قابل لمس کنید و آن مثال را در اسلاید خود جای دهید.

قدم هفتم

بهتر است اولین اسلاید بعد از اسلاید “عنوان”، اسلایدی باشد که در آن سوالی در ذهن مخاطب نقش ببندد. این سوال باید به گونه‌ای باشد که مخاطب لزوم سخنرانی و یا مقاله‌ی شما را بفهمد. با این کار مخاطبان را بیشتر به سمت خود جذب می‌کنید چون آنها می‌دانند برای چه باید این سخنرانی را گوش بدهند.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:11 | نویسنده : پوریای ولی

روش تهیه PowerPoint مناسب

یکی از کارهایی که مدیران برعهده کارشناسان می‌گذارند تهیه پاورپوینت برای ارائه در جلسات است. این پاورپوینت‌ها بسیار مهم هستند زیرا مدیران دوست دارند ارائه‌هایی تاثیر گذار و اقناعی داشته باشند.
کارشناس تهیه کننده پاورپوینت می‌تواند هر کسی باشد و بنا بر هر سلیقه‌ای آن را تهیه کند. اما کارشناس ارتباطات یا روابط‌عمومی‌ تنها بر اساس سلیقه کار نمی‌کند. او می‌داند که چطور از ابزارهایش برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده کند. ابزارها همان امکاناتی هستند که نرم افزار برای طراحی در اختیار ما قرار داده است. مانند: فونت، نمایش صفحه، شکل حرکت صفحه و اجزایش و…
برای دانستن این که چگونه ابزارها را به ‌کار بگیریم باید برای انتخاب هر یک از عناصر که استدلال محکمی‌ داشته باشیم. استدلال: «این عنصر را انتخاب کردم، چون قشنگ‌تر است» قبول نیست. با این روش بعد از مدتی برای مقصود مشخص بهترین عنصر هر ابزار را بدست می‌آوریم و برایش یک استدلال محکم هم خواهیم داشت. مثلا شما خواهید دانست که از چه فونت، شماره و رنگ‌هایی برای حروف و زمینه استفاده کنید که حتی در شرایط نمایش با ویدئوپروجکشن و تاریک نبودن کامل اتاق نوشته‌ها دیده شوند.

این فرآیند در صفحه‌بندی نشریات هم اتفاق می‌افتد. کم­کم شما پاورپوینتی طراحی می‌کنید که مخاطب از آن لذت می‌برد گر چه نمی‌داند چرا. در این مطلب و مطالب بعدی با چند استدلال درباره ویژگی های متن، حرکت و صدا در پاورپوینت آشنا می‌شویم. البته این استدلال‌ها می‌تواند بنا به هدف و نوع استفاده پاورپوینت متفاوت باشد. ارائه باقی آنها را به تجربیات شما می‌سپاریم. همچنین فراموش نکنید سلیقه هم جزئی از کار ما است. پس اگر نکته ای در کار به مزاق مدیر سفارش دهنده خوش نیامد استدلال را بکار ببندید و اگر نکته صرفا مربوط به زیبایی بود با انجام درخواست سفارش دهنده رضایتش را بدست آورید.

چند استدلال درباره متن پاورپوینت:

حتما می‌دانید که متن پاورپوینت باید گویا و خلاصه باشد و در هر صفحه از دو تا سه و نهایتا شش سطر تجاوز نکند. استدلال ما در این مورد آن است که:

•۱٫ اگر متن پاورپوینت باید گویا و واضح باشد، پس فاصله سطرها و شماره فونت حروف باید به گونه‌ای باشد که در حالت نمایش برروی پرده ویدئو پروجکشن و یا تلویزیون از همه نقاط اتاق جلسه قابل خواندن باشد. به همین دلیل نمی‌توان از فونت‌های کوچکتر از ۲۰ برای متن و ۳۶ برای تیتر استفاده کرد. بهتر است به جای بولد کردن، از شماره‌های بیشتر برای بزرگتر شدن متن استفاده کنیم زیرا که بولد شدن در بیشتر مواقع از وضوح حروف می‌کاهد. فاصله سطرها نیز باید ۱٫۲۵ یا بیشتر باشد. اما فاصله میان خطوط نباید به قدری باشد که ارتباط مطالب قطع شود. به مثالهای زیر توجه کنید:

الف) متن خوانا و گویا: با شماره فونت ۴۰ برای تیتر و ۲۸ برای متن و فاصله سطر ۱٫۵

ب) متن ناخوانا: با شماره فونت ۳۰ برای تیتر و ۲۲ برای متن و فاصله سطر کمتر از ۱٫۰


ج) متن گسسته: با فاصله سطر ۳٫۰

•۲٫ نکته دیگری که در این مثال‌ها مشاهده می‌کنید انتخاب متن مناسب است. همان‌طور که می‌بینیم آوردن توضیحات در پاورپوینت و در حالی‌که سخنران درباره آن صحبت می‌کند حشو است. ما از مخاطب انتظار داریم که با توجه به عناوین بحث در پاورپوینت جریان بحث را گم نکند و ذهنش با سازمان بحث آشنا شود و نه آن‌که به خواندن توضیحات مشغول شود. چه بسا خواندن این توضیحات پرسش‌هایی ایجاد کند که بیرون از بحث سخنران بوده و طرح آنها رشته کلام را از دست وی خارج کند. بطورکلی وظیفه پاورپوینت این است که در یک نگاه خوانده شود و مخاطب را به سخنرانی علاقه مند کند.
•۳٫ بدیهی است که برای خوانا بودن هر متنی شرط اصلی خط خوانا است. در متن‌های الکترونیکی امروز هم فونت تعیین کننده خوش خطی است. بنابراین انتخاب بهترین فونت تعیین کننده دیده شدن و خوانده شدن بهتر از سوی مخاطب است.
برای این منظور باید به هدف متن، ویژگی های مخاطب و موضوع بحث توجه کنیم و سپس واضح ترین فونت را انتخاب کنیم. مثال‌های زیر را ببینید و توجه داشته باشید که شماره فونت در هر سه ثابت است:

الف) متن غیر رسمی: فونت B Helal برای تیتر و B Homa برای زیر تیتر


ب) متن رسمی:  فونت B Titr برای تیتر و B Mitra برای زیر تیتر


ج) متن ناخوانا: فونت B Arshia برای تیتر و B Elham برای زیر تیتر

•۴٫ رنگ هم از نکات تعیین کننده در دیده شدن و خوانده شدن متن است. انتخاب رنگ تا اندازه زیادی سلیقه‌ای است اما پیش از سلیقه باید توجه داشته باشیم که ترکیب رنگ‌های صفحه ما با مخاطب و موضوع بحث تناسب داشته و در بدترین شرایط نیز به دیده شدن متن کمک کند. دو شیوه اصلی یکی انتخاب زمینه روشن و متن تیره و دیگری زمینه تیره و متن روشن است. در شیوه اول حروف برجسته می‌شوند و در دومی‌عمق پیدا می‌کند. هردو این شیوه‌ها مناسب هستند به شرط آن‌که میزان کنتراست میان زمینه و نوشته رعایت شود و متن با رنگ مناسب کاملا از زمینه متمایز گردد.
برای آن‌که بدانیم چه رنگ‌هایی در کنار هم چشم نوازتر هستند باید کمی‌رنگ شناسی بدانیم و رنگ‌های مکمل، متضاد و درصد ترکیب آنها را بیاموزیم. طرح این مباحث از حوصله این مطلب بیرون است؛ اما آنچه بیش از همه می‌تواند به ما کمک کند ترکیب رنگ‌ها در طبیعت است. طبیعت به ما می‌گوید که ترکیب رنگ قرمز و سیاه و یا زرد و سیاه برای اعلام خطر است و در نتیجه اگرچه در ابتدا جذاب است اما در بلند مدت مخاطب را خسته می‌کند. پس شاید بتوان از آنها برای صفحه شروع استفاده کرد اما برای متن اصلی مناسب به نظر نمی‌رسند. در مقابل ترکیب آفتاب و آبی آسمان را بیاد بیاوریم که تاچه اندازه به لذت بردن ما از مناظر منجر می‌شود.

در این باره به مثالهای ملموس تری نیاز داریم:

الف) صفحه شروع با زمینه تیره:

ب) صفحه متن با زمینه روشن:

تا اینجا می توان گفت با چند اصل اساسی از ویژگی های متن پاورپوینت آشنا شدیم.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:8 | نویسنده : پوریای ولی

آشنایی با تعدادی ترفند مهم در پاورپوینت


نرم افزار Ms power point این امکان را فراهم آورده است که در آن اسلایدهایی از ناگفتنی های خود فراهم آورید بر روی صفحه نمایش یا به کمک یک ویدیو پروژکتور بر روی دیوار نشان دهید.

محیط این نرم افزار بر عکس محیط Ms word جای گزافه گویی نیست بلکه در آن رئوس مطالب را می گویید و شکلها و نمودارهای خود را در آن نمایش دهید و آنچه در ذهنتان می گذرد و در قالب بیان نمی گنجد را در آن بیاورید.

این اسلایدها در واقع پوستری از سخنان شما هستند . بهتر است اگر رنگ و لعابی به آنها بدهید و از تم های گرافیکی نیز در آنها استفاده کنید. برای این هدف کافی است روی اسلاید (خارج از جعبه های تیتر و مطلب) کلیک راست کرده و گزینه slide Design را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه در سمت راست صفحه یک ناحیه جدید باز می شود که در آن نمونه هایی از تم های موجو نشان داده شده است . با کلیک روی هر یک از آنها زمینه کلید اسلایدهای شما به آن شکل در می آید. چیدمان داخلی یک اسلاید سعی کنید اکثر تغییر و تحولات مورد نظر خود را از طریق روشهای کلی و استانداردی که power point ارائه می نماید انجام دهید. هر چیز در پاور پوینت در قاب مخصوص خود جای می گیرد. همین طوری نمی توان در یک اسلاید شروع به تایپ نمود.

باید یک جعبه متنی داشته باشیم و در آن متن یا تیتر مورد نظر خود را بنویسیم. برای ارائه و نمایش مجموعه اسلایدهایتان بدون هول شدن f5 را بفشارید و برای رفتن از یک اسلاید به اسلاید بعدی کافی است یکبار ماوس را کلیک کنید و یا دکمه فلش سمت راست یا بالا را بفشارید.

 F5 نمایش را از اولین اسلاید شروع می کند. ساختن اسلاید و پنهان کردن آن گزینه Duplicate silde منوی insert از اسلاید جاری یک کپی دیگر درست می کند. ترفند کلیک راست روی آیکن اسلاید برای حذف یا پنهان کردن اسلایدها نیز بسیار کارآمد است. امتحانش کنید Hidden یا پنهان بودن یک اسلاید برای اسلایدهای توضیحی که به کمک Hyperlink به سراغشان می رویم. ولی نمی خواهیم در روال عادی نمایش دیده شوند و فقط در صورتی که رویشان کلیک کنیم نشان داده شوند کلی به کار می آید.

اسلایدها افقی یا عمودی می توانید بگویید اسلایدها Lanscape و portrait باشند. برای این کار سراغ page setup از منوی file بروید. نمی توان در آن واحد در یک نمایش هم اسلاید عمودی داشت و هم اسلاید افقی. برای چنین هدفی بایستی دو نمایش جداگانه بسازید و در اولی یک لینگ به دومی ایجاد کنید. نمایش اول دارای تنظیم صفحات افقی و نمایش دوم دارای تنظیم صفحات عمودی می باشد. در خاتمه نمایش دوم درباره آن را لینک به نمایش اول می کنید.

در حین اجرای یک پرزنتیشن برای متوقف ساختن یا ادامه دادن نمایش در پرزنتیشن کلید s و یا علامت بعلاوه را بفشارید برای ختمه نمایش اسلایدها ESC و یا ctrl+BREAK را بفشارید. برای رفتن به یک اسلاید با شماره خاص شماره اسلاید را وارد نموده Enter را فشارید. برای رفتن به اسلاید مخفی بعدی از کلید H استفاده کنید. برای رفتن به اولین اسلاید ۱+Enter را بفشارید و یا آنکه هر دو دکمه ماوس را همزمان دو ثانیه نگهدارید.

توقف نمایش اسلایدها برای آنکه در حین نمایش متوقف شوید و یک صفحه با زمینه مشکی رنگ نشان داده شود کلیه B را بفشارید. برای نمایش یک صفحه یا زمینه سفید کلید W را بفشارید. استفاده از اشاره گر ماوس به عنوان پرینتر برای نمایش یا مخفی کردن اشاره گر ماوس و همینطور نوار ابزار slide show در حین نمایش کلید A و یا علامت مساوی را بفشارید. (بعضی وقتها علامت سفید اشاره گر ماوس روی زمینه نمایش ما خیلی توی چشم می آید) برای تبدیل اشاره گر ماوس به یک نقطه رنگی مثل یک پوینتر ctrl + p کمک بگیرید.

برای مخفی کردن سریع نوار ابزار sild show کلید ctrl+H و برای خاموش کردن آن ظرف ۱۵ ثانیه ctrl + u را بفشارید. برای نمایش دوباره اشاره گر ماوس ctrl+A در خدمت شماست. برای اجرای انیمیشن بعدی یا رفتن به اسلاید بعدی از N استفاده کنید.

 برای قبلی هم از P ساختن یک اسلاید خلاصه مطالب اگر به طور خلاصه در یک اسلاید بخواهید بگویید که در اسلایدهای بعدی چه خواهید گفت یک اسلاید خلاصه مطالب بسیار کارآمد خواهد بود. برای این کار به نمایش slid sorter از منوی viewبروید و در آنجا اسلایدهای مورد نظر برای خلاصه سازی را با پایین نگهداشتن کلید shiftانتخاب کنید.

سپس از نوار ابزار slide sorter گزینه summary slide را انتخاب کنید. این اسلاید خلاصه به صورت پیش فرض به عنوان دومین اسلاید نمایش قرار می گیرد و حاوی تیتر اسلایدهای منتخب خواهد بود.

خلاصه مطالب به طور پیش فرض دارای رئوس مطالب تیترهای اسلایدهای موجود می باشد.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:5 | نویسنده : پوریای ولی

استفاده از PowerPoint در ارائه گزارش ها

به طور معمول, مردم از ابزارهای بصری برای پشتیبانی یک ارائه رسمی, مانند یک ارائه پروژه, گفتگویی در یک جلسه, یا یک سخنرانی استفاده کرده اند. این روزها, پر استفاده ترین ابزار بصری Microsoft PowerPoint است.
مطلب زیر , یک سری نکات به منظور طراحی بهتر یک PowerPoint برای ارائه گزارش شما فراهم می آورد. و متن زیر یک راهنمای کامل مرحله به مرحله برای تولید PowerPoint نیست. مبتدیان برای راهنمایی های بیشتر می توانند به صفحه زیر مراجعه کنند.
http://www.pptfa.com/?cat=3

PowerPoint چیست؟
PowerPoint یک برنامه ارائه گرافیکی است. می توانید از آن برای آماده سازی همه گونه های مواد ارائه شامل ارائه های ویدئو پروژکتوری, شفافیتهای سربار, مستندات کاغذی, و حتی اسلایدهای ۳۳ میلیمتری استفاده کنید. شما به آسانی می توانید پس زمینه ها, تصاویر, انیمیشن ها و متن را به منظور تولید نتایج تصویری حرفه ای با هم ترکیب کنید. ۴ بخش برای یک ارائه وجود دارد:

• اسلایدها- شامل بلاکهایی از ارائه شما که می توانند حاوی متن, تصاویر, نمودارها و غیره باشند.
• صفحات نکته- به شما اجازه می دهند که نکات ارائه دهنده را طوری ایجاد کنید که فقط قابل دیدن توسط خود او یا حضار مورد نظر باشند.
• جزوات- ورژنهای چاپی کوچکتر از اسلایدها که می توانند بین حضار توزیع شوند و در صورت لزوم شامل فضای خالی باشند به طوریکه حضار بتوانند نکات خود را در آن بنویسند.
• رئوس مطالب- محتوای متن اسلایدها که می توانند مجددا به منظور راهنمایی ارائه دهنده استفاده شوند یا می توانند بصورت جزواتی برای مخاطبان ارائه چاپ شوند.
اسلایدها اغلب اوقات بخش اصلی PowerPoint و آنچه مخاطب می بیند, هستند. بنابراین, معمولا مهمترین بخشی هستند که باید در نظر گرفته شوند.
استفاده کنیم یا نه؟
PowerPoint امروزه به شدت مورد استفاده قرار گرفته است. به یاد داشته باشید که ممکن است PowerPoint همیشه بهترین راه برای ارائه شما نباشد. برخی اوقات ابزارهای بصری دیگری مانند چارتها یا تخته سیاه برای نوع ارائه شما مناسب ترند. همیشه قبل از انتخاب PowerPoint به خاطر داشته باشید که  وجود یک PC و یک ویدئو پروژکتور را بررسی کنید. و همچنین قابلیت دید را بررسی کنید. آیا همه صندلی ها قادر به دیدن صفحه هستند؟
شروع
طراحی اسلاید- قبل از شروع, ممکن است نیاز به اندیشیدن در مورد طراحی کلی اسلایدهایتان داشته باشید. از Design-Themes برای انتخاب شیوه مورد نظر خود از بین برد عظیمی از شیوه هایی که از پیش تعریف شده اند استفاده کنید. از شیوه های Background برای تغییر رنگ پیش زمینه خود استفاده کنید
طرح کلی اسلاید- رفتن به Home-New Slide بردی پیش تعریف از طرح های کلی متن و محتوای ارائه به شما می دهد.
نوشتن نکات- هنگامی که در دید نرمال هستید , از pane در انتهای صفحه برای نوشتن نکات به منظور همراهی در ارائه استفاده کنید.
مرتب سازی مجدد اسلایدها- از دید مرتب کننده اسلاید  به منظور دیدن همه اسلایدها با هم و جابه جا کردن آنها با drag and drop آنها به مکان جدید استفاده کنید.

نمایش اسلاید- شما می توانید با تغییر انتقال از یک اسلاید به اسلاید دیگر, اسلایدهای جذاب تری ایجاد کنید. به Animations بروید و از بین انتخابها, سرعت ها و صداهای موجود, انیمیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید.
به ارائه خود ساختار دهید
یک ضرب المثل قدیمی در مورد ارائه ها می گوید که ارائه دهنده باید:
۱٫ به مخاطبان بگوید که قصد دارد چه به آنها بگوید(Tell them what you are going to tell them)
2. به آنها بگوید(Tell them)
3. بگوید که چه به آنها گفته است(Tell them what you’ve told them)
این متعاقبا به محتوای اسلایدهای شما اعمال می شود. آنها باید در تهیه موارد  زیر به شما کمک کنند:
• یک مقدمه, که شامل چیزهایی است که در ادامه خواهد آمد.
• بدنه اصلی ارائه, که یک قطعه از کار را شرح می دهد,  برخی چیزها به مخاطب شما آموزش میدهد, یا یک مورد برای نقطه نظر شما می سازد.
• یک نتیجه گیری, که به اندازه مرور بدنه اصلی, جزئیات محتوا, اشاره گر ها به منابع دیگر و غیره را شرح می دهد.
بحث های دسترسی و ناتوانی
یک تمرین خوب هنگام طراحی یک ارائه, بررسی نیازمندیهای معلولیت ها یا نیازهای اضافی است. گفته می شود که تمرین خوب برای افراد ناتون , تمرینی خوب برای همه افراد است. برخی نکات که در نظر داشتن آنها ضروری است عبارتند از:
• استفاده از فونتهای sans serif مانند Arial, Verdana, یا Comic Sans
• استفاده از یک فونت حداقل با اندازه۳۰pt
• بیشتر از ۶ بولت در هر اسلاید قرار ندهید
• از نوشتن با حروف بزرگ بپرهیزید
• بین رنگ زمینه و رنگ متن تفاوت کافی وجود داشته باشد
• رنگ پس زمینه در همه اسلایدها یکسان باشد
اسلایدهایتان را جذاب کنید
برای جذاب کردن اسلایدهایتان یا ایجاد یک نکته خاص می توانید تصاویر, انیمیشن ها و یا فایلهای فیلم به ارائه خود اضافه کنید. به یاد داشته باشید که افراد مختلف به شیوه های مختلف یاد میگیرند. بنابراین دور شدن از ارائه متنی بی پایان میتواند خیلی مفید باشد.
• تصاویر: به قسمت Insert-Picture بروید و سپس از بین مجموعه ای بزرگ از Clip Art ها یا یک فایل از خودتان انتخاب کنید. همچنین می توانید با استفاده از AutoShape و WordArt تصاویر خودتان را ایجاد کنید. از Insert-Diagram یا Insert-Chart برای یک سری از گراف های یا فلوچارتهای از پیش تعیین شده استفاده کنید.
• انیمیشن ها: می توانید ترتیب ظاهر شدن متحرک متن یا تصاویر گوناگون را در اسلایدتان تغییر دهید. بنابراین می توانید یک دیاگرام یا فلوچارت را گام به گام ساخته و توضیح دهید. برای اینکار به Slide Show-Custom Animation بروید. سپس آیتمهایی را که میخواهید متحرک شوند را انتخاب کرده و Add Effect را بزنید. پس از آن می توانید ترتیب ظاهر شدن آنها را مجددا مرتب کنید.
• فیلم ها و صداها: می توان با استفاده از Insert-Movies and sounds فایلهای فیلم و صدا به ارائه افزود. اگر PC شما مجهز به میکروفون است میتوانید همانجا یک فایل صوتی ضبط کنید.  برای اینکار از منوی Movies and Sounds گزینه Record Sound را انتخاب کنید.
• ابرلینکها: می توانید با استفاده از Insert-Hyperlink از ارائه خود به یک وبسایت یا فایل دیگری در کامپیوتر خود (مثل یک مستند word) لینک دهید. برای اینکار یک فایل داخل کامپیوتر خود را انتخاب کنید یا در جعبه آدرس مربوطه URL سایت انتخابی را درج کنید. می توانید از هر متن یا تصویری بعنوان ابرلینک استفاده کنید . برای این کار روی متن یا تصویر مورد نظر راست کلیک کرده و Hyperlink را انتخاب کنید.
اخطار: از استفاده بیش از حد effect ها بپرهیزید. همچنین, همیشه توجه داشته باشید که در صورت استفاده از تصاویر, فیلمها و غیره که در وب یافته اید, قانون حق کپی را رعایت کنید.
ایجاد جزوات
یکی از جنبه های مفید یک PowerPoint آنست که به شما اجازه میدهد خیلی سریع و آسان جزوات حرفه ای از آن چاپ کنید.
• برای اضافه کردن یک header و یا footer به جزوه خود, شامل نام خود, تاریخ و شماره صفحه, از View-Presentation Views-Handout Master استفاده کنید. در فضای مناسب کلیک کرده و متن مورد نظر را تایپ کنید.
• برای چاپ کردن جزوه خود, از دکمه Office  و سپس Print استفاده کنید. روی Print What? کلیک کرده سپس Handouts را انتخاب کنید. سپس می توانید بین ۱-۹ اسلاید در هر صفحه انتخاب کرده و آنها را بصورت افقی یا عمودی در صفحه قرار دهید.
تمرین
هنگامی که ارائه خود را ایجاد کردید, می توانید با انتخاب دید slide show ببینید که چطور در یک صفحه بزرگ ظاهر می شود. با فشار دکمه Esc روی صفحه کلید می توانید به دید اولیه برگردید.
اگر می خواهید زمانبندی خود را امتحان کنید می توانید از Slide Show- Rehearse Timings استفاده کنید. با اینکار ارائه شما فورا آغاز می شود و زمان سپری شده را در هر اسلاید نمایش می دهد. با اتمام ارائه و فشار دادن دکمه Esc از شما پرسیده می شود که آیا میخواهید زمان صرف شده در هر اسلاید را ذخیره کنید یا خیر. با انتخاب yes, دید slide sorter به شما زمان صرف شده روی هر اسلاید را نمایش میدهد.
تحویل
شما می تواند ارائه خود را بصورت یک نمایش(با نوع فایل .pps)  به جای ارائه کامل (.ppt) ذخیره کنید. با اینکار هنگامی که آنرا باز میکنید, اسلاید ها را در فرمت Slide Show خواهید دید, به جای آنکه بسته کامل PowerPoint شامل نکات, انتخابات handout و غیره را باز کنید. برای ذخیره کردن بصورت یک نمایش, به دکمه Office   و سپس save as رفته و در منوی ظاهر شده PowerPoint Show را انتخاب کنید.
 برای پیش رفتن در بین اسلایدهای ارائه می توانید از کلیک ماوس, فشردن دکمه بازگشت, یا space bar استفاده کنید. به یاد داشته باشید که اگر از custom animation استفاده کرده اید ممکن است برای هر اسلاید بیش از یک کلیک نیاز داشته باشید. قبل از اینکه اسلاید را رد کنید, به مخاطب خود زمان دهید که هر اسلاید را بخواند و همیشه قبل از اینکه زمان زیادی از ارائه بگذرد از مخاطبان بپرسید که آیا اسلایدها برای آنها قابل دیدن است یا خیر.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 14:1 | نویسنده : پوریای ولی

فایل‌های Word و PowerPoint را همراه با فونت جابجا کنید

گزارشی را در MS Word با کلی زحمت و دقت تایپ کرده‌اید ولی به دلیل نداشتن چاپگر آن را برای چاپ کردن به جای دیگری می‌برید، فایل را باز می‌کنید و با کمال تعجب می‌بینید کل فایل بهم ریخته است. البته سناریوی بدتری نیز ممکن است اتفاق بیافتد، می‌خواهید در همایشی فایل پاورپوینتی را که به دقت محتوی آن را آماده کرده‌اید، را نمایش دهید، وقتی فایل را باز می‌کنید، تمام صفحه آرایی و جملات از اسلاید‌ها بیرون رفته‌اند.
علت آن است که صفحه آرایی متن تایپ شده با یک سری از فونت‌ها که روی کامپیوتر مبداء نصب است، تنظیم شده است. با انتقال فایل روی کامپیوتر دیگر و متعاقب آن باز شدن آن فایل، نرم‌افزار ورد متوجه می‌شود که فونت‌های فایل بر روی سیستم موجود نیست و تصمیم می‌گیرد که آنها را با یک سری فونت دیگر جایگزین کند، در نتیجه صفحه‌آرایی شما بهم می‌ریزد.
یک راه غیر اصولی اینست که تمامی فونت‌ها را همراه فایل خود ببرید و آنها را روی کامپیوتر مقصد نصب کنید یا بعنوان مثال اگر فایلی را ایمیل می‌کنید فونت‌های استفاده شده در آن فایل را هم بفرستید تا قبل از خواندن آن را نصب کنند!!
راه حل دیگری نیز وجود دارد. می‌توانید از فونتی‌ استفاده کنید که مطمئن هستید روی همه ویندوز‌ها به صورت پیش فرض وجود دارد مانند فونت Tahoma .

 

اما علاوه برراه حل های فوق در نرم‌افزارهایWord و PowerPoint نیز برای این منظور تنظیمی وجود دارد که به صورت خودکار فونت‌هایی که در فایل‌ها استفاده شده است را همراه خود ذخیره و در سیستم‌های دیگر شناخته می‌شود و هر کجا که فایل خود را باز کنید این فونت‌ها همان لحظه در سیستم پردازش می‌شوند بدون آنکه نیاز به نصب فونت باشد، در نتیجه صفحه‌آرایی فایل نیز بهم نمی‌ریزد.

تنظیم در Word

از منوی Tools گزینه Options را انتخاب و به سربرگ Save بروید. مطابق شکل ۱ تنظیمات را انجام دهید.

تنظیم در PowerPoint

از منوی Tools گزینه Options را انتخاب و به سربرگ Save بروید. مطابق شکل ۲ تنظیمات را انجام دهید.

نکته :

توجه داشته باشید که برای هر فایل این تنظیم باید جداگانه صورت گیرد و بعد از تنظیم کردن حتما باید یکبار فرمان Save را بزنید تا فونت‌ها ذخیره شوند.

اما چرا طراحان Word این گزینه را به صورت پیش فرض در حالت انتخاب قرار نداده‌اند؟

چون حجم فایل‌ها افزایش می‌یابد و برای فونت‌هایی که روی همه سیستم‌ها نصب است مانند Tahoma اینکار لازم نیست.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:57 | نویسنده : پوریای ولی

چگونه پاورپوینت جذابتر ارائه کنیم ؟


مارک تواین می‌گوید: «بیش از ۳ هفته طول می‌کشد تا برای یک سخنرانی بداهه خـوب آماده شوید.» اگر ‏یک شخصیت برجسته ادبـی مانند مارک تـواین برای یک سخنرانـی بداهه چنیـن زمانی راصـرف می‌کند، ‏ارائه مطالب کـاری بـرای ما عملی بسیار طاقت‌‌فرسـا خـواهد بـود. به منظور آماده شدن برای آن روز بزرگ، ‏می‌توانید ویژگی‌های برنامه ‏PowerPoint‏ را با مهارت خود در ارائه مطالب ترکیب سازید. در این مقاله به ‏چگونگی انجام این کار می‌پردازیم.‏

۱٫ ‏ ‏زمان را کاهش دهید

به منظور اینکه مطالب ارائه شده‌تان عادی و در عین حال با سازماندهی مناسب به نظر برسد، باید آن را ‏چندین بار مرور کنید. برای انجام این کار به گونه‌ای کارآمد، برنامه ‏PowerPoint، دارای یک ویژگی با نام ‏Rehearse Timings‏ است. از این ویژگی می‌توانید برای بررسی طول مدت زمان ارائه مطالب استفاده کرده ‏و در ضمن اطمینان یابید که مدت زمان زیادی را بر روی هر اسلاید صرف نکرده‌اید.

بدین منظور در هر یک از نماهای ‏Normal‏ یا ‏Slide Sorter، به ترتیب گزینه‌های ‏Show‏ و ‏Rehearse Timings‏ ‏را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید بـا کلیک روی دکمـه ‏Rehearse Timings‏ در نـوار ابزار ‏Slide Sorter‏ (که ‏هر زمان در نمای ‏Slide‏ ‏Sorter، مطالب را مشاهده کنید، نمایش داده می‌شود)، آن را راه‌اندازی کنید. به ‏محض انجام این کار، مطالب ارائه شده به صـورت ‏Slide Show، آغـاز می‌شـوند و بـا نمـایـش نـوار ابـزار ‏Rehearse Timings، تکمیل می‌شود. در این حالت، شما باید به توضیح در مورد اول اسلایدتان بپردازید؛ ‏درست مانند آنکه این کار را در حضور عـده‌ای از افراد انجام می‌دهید. با کلیک ماوس به اسلاید بعدی بروید و ‏سپس به توضیح اطلاعات موجود در اسلاید دوم بپردازید. این فرآیند را تا زمانی که کل مطالب ارائه شوند، ‏تکرار کنید.

سپس یک کادر پیام ظاهر شده و طول کلی ارائه مطالب را مشخص خواهد کرد و از شما خواهد پرسید که ‏آیا مایلید اسلایدها را زمان‌بندی کنید یا خیر. دکمه ‏Yes‏ را انتخاب کنید تا مطالب را در نمای ‏Slide Sorter‏ ‏مشاهده کرده و ببینید در چه مدت زمانی هر اسلاید را نمایش داده‌اید. (اگر قصد دارید مجدداً این فر‌آیند را ‏تکرار کرده و یا زمان‌بندی جدیدی را اعمال کنید، گزینه ‏No‏ را برگزینید).

در نهایت، به خاطر داشته باشید که ویژگی ‏Rehearse Timings‏ فقط یک ابزار است. اگر قصد دارید این ‏مطالب را خودتان برای افرادی دیگر نمایش دهید ( به جای آنکه در کیوسک‌ هایی نمایش داده شوند)، ‏می‌توانید خودتان به صورت دستی سرعت هر اسلاید را مشخص کنید. به منظور انجام ایـن کـار، ‏گزیـنه‌هـای ‏Set Up Show‏ > ‏Slide Show‏ را انتخاب کنید.

در بخش ‏Advance Slides، گزینه ‏Manually‏ را انتخاب کنید. با کلیک روی دکمه ‏OK، کادر محاوره‌ای ‏Set Up ‎Show‏ را ببندید.‏

۲٫ قدرت لیست ها (استفاده از بالت‌)

با قرار دادن اطلاعات بیش از حد، در هنگام ارائه مطالب خود از طریق ‏PowerPoint‏ ممکـن است ارائه ‏مطالبتان را خـراب کنید. به منظور جلوگیـری از گیـج و یا کسل شدن مخاطبـان در مواجهه با حجم زیاد ‏اطلاعات، جملات کاملی را با چندین کلمه ایجاد کرده و سپس با استفاده از بالت‌ها و بصورت لیست آنها را نمایش دهید.

خوشبختانه، استفاده از بالت‌ها در ‏PowerPoint‏ آسان است. برنامه ‏PowerPoint‏ به طور پیش فرض از ‏چیدمان ‏Title And Text‏ بـرای تمامـی اسلایدهـای ارائه مطلب بهره می‌گیرد. اگر روی منوی ‏Insert‏ و ‏سپس ‏New Slide‏ کلیک کنید، ‏PowerPoint‏ اسلاید جدیدی را با ‏استفاده از این چیدمان ایجـاد می‌کند. روی کادر پایینـی اسلاید (متن) کلیـک کنید و متـن مـوردنظر برای ‏اولین بـالت را وارد کنید. دکمه ‏Enter‏ را فشار دهید تا بالت دیگری ایجاد شود و همین روند را ادامه دهید.

همچنین می‌توانید بالت‌هایی را به متن فعلی اضافه کنید. به منظور انجام این کار، پاراگراف‌ها را انتخاب ‏کرده و روی دکمه ‏Bullets‏ در نوار ابزار ‏Format‏ کلیک کنید. از آنجائیکه دکمه ‏Bullets‏ دو حالته است، ‏می‌توانید با انتخاب پاراگراف‌های مناسب و سپس کلیک روی دکمه ‏Bullets، بالت‌ها را حذف کنید. به منظور ‏تغییر نحوه ظاهر شدن بالت‌ها، بالت‌های موجود در اسلاید را انتخاب کرده و به ترتیب گزینه‌های ‏Format‏ و ‏Bullets And Numbering‏ را انتخاب کنید. در کادر محاوره‌ای ‏Bullets And Numbering‏ روی زبانه ‏Bulleted‏ ‏کلیک کرده و یک سبک بالت را انتخاب و سپس روی ‏OK‏ کلیک کنید.

همچنین می‌توانید از یک تصویر به عنوان بالت بهره ببرید. به منظـور انجام این کار، روی دکمه ‏Picture‏ در ‏صفحه ‏Bulleted‏ در کادر محاوره‌ای ‏Bullets And Numbering‏ کلیک کنید. در کادر محاوره‌ای ‏Picture Bullet‏ ‏پیمایش کنید تا تصویر گرافیکی یا فایل مورد نظر را یافته و روی آن دابل کلیک کنید. روش دیگر برای تغییـر ‏بالت‌ها، بزرگ‌تر یا کوچک‌تر ساختن آنها به نسبت متن است. به صورت پیش فرض، اندازه بالت‌ها، ۷۵% ‏اندازه متن است. به منظور افزایش (یا کاهش) اندازه آنها، بالت‌ها را انتخاب کرده و سپس کادر محاوره‌ای ‏Bullets And Numbering‏ راباز کنید. در کادر متنی ‏Size‏ مقدار در صدی (از ۲۵% تا ۴۰۰%) را وارد کرده و ‏سپس روی ‏OK‏ کلیک کنید.

در صورت لزوم از اعداد استفاده کنید

در حالی که بالت‌ها متداول‌ترین نشانه‌گذار در برنامه ‏PowerPoint‏ هستند، بهتر است زمانی که قصد دارید ‏ترتیبی را نشان دهید(فرضاً دستور تهیه غذا یا طرز ایجاد دستگاهی را شرح دهید)، از اعداد استفاده کنید.

برای انجام این کار، ابتدا پاراگراف‌ها را انتخاب کرده و سپس روی دکمه ‏Numbering‏ کلیک کنید. برای حذف ‏این اعداد، بار دیگر روی دکمه ‏Numbering‏ کلیک کنید. همچنین می‌توانید با کلیک روی دکمه ‏Bullets، از ‏حالت اعداد به بالت سوئیچ کنید.‏

۳٫ یک تصویر برابر با هزار کلمه است

برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد اطلاعات تصویری را ۵ برابر بهتر از زمانی که همان اطلاعات به صورت ‏متنی در اختیار آنها قرار داده شده باشد، یاد می‌گیرند. بنابراین چرا از تصاویر در ارائه مطلب خود استفاده ‏نکنید؟ به عنوان مثال، اگر قصد دارید در مورد آلودگی هوای محلی صحبت کنید، تصاویر ماهی‌های مرده، ‏بیشتر تاثیر‌گذار خواهد بود تا مجموعه‌ای از آمار.

به منظور وارد کردن یک تصویر دیجیتالی، ابتدا از منوی ‏View، گزینه ‏Normal‏ را انتخاب کنید تا اسلاید در ‏نمای ‏Normal‏ نمایش داده شود. سپس به ترتیب گزینه‌های ‏Picture ‎،Insert‏ و ‏From File‏ را انتخاب کنید تا ‏کادر محاوره‌ای ‏Insert Picture‏ ظاهر شود. سپس تصویر مورد نظر را یافته و روی فایل دابل کلیک(۲ بار کلیک متوالی) کنید تا آن ‏را در اسلاید خود وارد کنید.

PowerPoint‏ به صورت خودکار، تصویر را در اسلاید قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از دستگیره‌های مربوطه ‏برای تغییر اندازه تصویر بهره گیرید و یا روی تصویر دابل کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای ‏Format Picture‏ نمایش ‏داده شود. سپس روی زبانه ‏Size‏ کلیک کنید و اندازه‌های مربوطه را در کادرهای متنی ‏Height‏ و ‏Width‏ وارد ‏کنید. روی ‏OK‏ کلیـک کنید تـا کـادر محاوره‌ای ‏Format Picture‏ بسته شود.

به منظور تـاثیر‌گذاری بیشتر، می‌تـوانید در تصاویـر تغییراتی ایجاد کنید تا به صـورت سایه‌دار روی اسلاید ‏شما نمایش داده شوند. برای انجام این کار، روی عکس دابل کلیک کنید تا کادر محـاوره‌ای ‏Format Picture‏ ‏نمایش داده شود. روی زبانه ‏Picture‏ کلیک کنید،‌ سپس روی لیست بازشوی ‏Color‏ در بخش ‏Image ‎Control‏ کلیک کرده و گزینه ‏Wash-out‏ را انتخاب کنید. به منظور مشاهده نحوه نمایش تصویر، روی دکمه ‏Preview‏ کلیک کنید. اگر آن افکت را پسندیدید، روی عکس کلیک راست کرده و از منوی میانبر، گزینه ‏Order ‎and Send To Back‏ را انتخاب کنید.‏تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:49 | نویسنده : پوریای ولی

اصول اساسی در ارائه یک پاورپوینت خوب

تواناییِ ارتباطِ شفاهیِ مؤثر و انتقالِ پیامِ موردِ نظر، مهارتِ بسیار مهمی است که معمولاً نادیده گرفته می‌شود و به قدرِ کافی تمرین نمی‌شود. این راهنما، با این هدف طراحی شده است که در آن خطوطِ اصلیِ یک ارائه‌ی خوب را معرفی کنیم و نکاتِ اساسیِ آن را یاد بگیریم. این ارائه می‌تواند یک ارائه‌ی ساده‌ی سرِ کلاسِ درس باشد، می‌تواند ارائه‌ی نتایجِ یک کارِ پژوهشی در یک گردهمایی باشد، می‌تواند حتی معرفیِ خودمان به کسانی که ما را نمی‌شناسند باشد.

یکی از اصلی‌ترین دلایلِ شتاب گرفتنِ انفجاریِ دانش، تکنولوژی، و تجارت در قرن‌های اخیر، ارتباط پیدا کردنِ آسان‌ترِ انسان‌ها از طریقِ ابزارهای الکترونیک است که باعث می‌شود همه به راحتی به یافته‌ها و اندیشه‌های یکدیگر دسترسی داشته باشند و از آن‌ها استفاده کنند. کمی که بهتر به دنیای امروز نگاه کنیم به روشنی می‌بینیم که ارتباطات آن‌قدر نقشِ مهمی پیدا کرده است که افرادِ موفق فقط کسانی هستند که بتوانند دانسته، یافته، اندیشه، و احساسِ خود را بهتر و مؤثرتر ارائه کنند. هیچ کس نیست که بتواند ادعا کند به دانستنِ نحوه‌ی ارائه نیاز ندارد.
از دورانِ نوجوانی (و شاید حتی کودکی) این آموزش باید آغاز شود. در طولِ سال‌ها این مهارت پخته‌تر می‌شود و به تدریج به قسمتِ‌ مهمی از توانایی‌های فرد تبدیل می‌شود. بنابراین نه هیچ دوره‌ی سنی نیست که ادعا کند آموختنِ‌ این مهارت برایش زود است. حال که نظامِ آموزش و پرورش و حتی آموزشِ عالی فاقدِ چنین آموزشِ مهمی است، خودمان باید سعی کنیم آن را کسب کنیم.
این مجموعه فقط یک راهنما است و قسمتِ اصلیِ یادگیری را خودمان باید در عمل تجربه کنیم. قطعاً با این کار چیزی ارزشمند به دست می‌آوریم که همیشه و هرجا برایمان مفید خواهد بود.

چه چیز را ارائه دهیم؟

موضوع چیست؟
پیش از هر چیز باید دقت کنیم موضوعِ ارائه و توضیحاتی که درباره‌ی آن داده شده چیست. چون این، آن چیزی است که مخاطبان را به جلسه‌ی ارائه آورده است و همین است که تعیین می‌کند آن‌ها توقع دارند چه چیزی بشنوند. ممکن است ما در ارائه‌ی خود به خیلی چیزهای دیگر هم بپردازیم، اما حتماً باید به آن موضوعِ اصلی که پیش‌فرضِ مخاطبان هست نیز بپردازیم .
یکی از مهم‌ترین قوانین این است که فقط زمانی باید به فکرِ ارائه بیفتیم که واقعاً چیزی برای گفتن داشته باشیم. جمله‌ی معروفی از جان ویدرسپون هست که می‌گوید: «هرگز حرف نزنید مگر این که حرفی برای گفتن داشته باشید، و هنگامی که آن را گفتید، کلام را خاتمه دهید.»
برای داشتنِ یک ارائه‌ی خوب باید به موضوعِ آن کاملاً مسلط باشیم و تمامیِ ابعادِ ظریفِ آن را موردِ نظر قرار داده باشیم. بعد بیشترِ آن‌چه می‌دانیم را رها کنیم و فقط به نکاتِ مهم‌ترِ آن بپردازیم. چون انسان‌ها در یک جلسه تنها می‌توانند تعدادِ محدودی نکته را بفهمند و به خاطر بسپارند.
بنابراین ارائه‌ی ما می‌بایست یک نکته‌ی محوری داشته باشد. دقیقاً آن چیزی که می‌خواهیم مخاطبان به خاطر بسپارند. اما ابتدا باید پرسش‌های مربوط به موضوعِ ارائه را در آن‌ها بیدار کنیم و نیازهایی در مخاطبان ایجاد کنیم که پاسخِ آن‌ها به طورِ طبیعی منجر به آن پیامِ محوریِ ارائه‌ی ما شود.
هدف چیست؟
هدف از یک ارائه ممکن است دادنِ اطلاعات به مخاطبان باشد. اما در بیشترِ موارد هدفِ یک ارائه قانع کردنِ آن‌ها در موردِ چیزی، یا تربیت کردنِ آن‌ها و یا جذب کردن و برانگیختنِ مخاطبان در موردِ چیزی است. حتی گاهی هدفِ ارائه تنها سرگرم کردنِ آن‌ها می‌‌باشد. بنابراین طراحیِ یک ارائه را باید با توجه به هدفی که از آن انتظار داریم، انجام دهیم.
شیوه‌ی نزدیک شدن به موضوع و طرحِ آن کاملاً نیازمندِ این است که بدانیم می‌خواهیم پس از اتمامِ ارائه، چه اثری بر مخاطبان گذاشته باشیم. هدف باید چیزی باشد که هم برای ما (ارائه دهنده) و هم برای مخاطبان مفید باشد و حتی بهتر است این موضوع را به مخاطبان هم منتقل کنیم.
پس پیش از هر چیز فکر کنیم: چرا می‌خواهم چیزی را ارائه دهم؟
این هدف چه چیزی کلی باشد و چه چیزی کاملاً دقیق و مشخص،‌ بهتر است در یک یا چند جمله نوشته شود. این کار باعث می‌شود تلاشِ ما در تنظیمِ ارائه‌مان جهت‌مندتر شود و امکانِ انتخابِ بهترِ محتوای ارائه و چک کردنِ نهاییِ آن فراهم شود.
مخاطب کیست؟
خوب ارائه کردن فقط یعنی چگونگیِ روبه‌رو شدن با مخاطبان. برای آفریدنِ یک ارائه‌ی موفق نیاز داریم بدانیم چگونه آن را با مخاطبان سازگار کنیم، و سپس به صورتی اثربخش آن را ارائه کنیم.
زرق‌وبرق‌های نرم‌افزارِ ارائه هرگز نباید باعث شود فراموش کنیم که در نهایت می‌خواهیم چیزی ارائه دهیم که مخاطبان را تحتِ تأثیر قرار دهیم. استفاده از گرافیک‌های فانتزی هیچ‌گاه جای طراحی و سازمان‌دهیِ ارائه برای مخاطبان را نمی‌گیرند.
البته برای فهمیدنِ این‌که مخاطبان به چه چیز نیاز دارند لازم است درباره‌ی آن‌ها تحقیق شود. یک قانونِ اساسی برای ارائه این است که پیش از درست کردنِ اسلایدها هرچه می‌توانی درباره‌ی مخاطبان اطلاعات جمع کن. در بدنرین شرایط وقتی هیچ اطلاعاتی از مخاطبان در دسترس نیست، می‌توان در حینِ ورود به جلسه‌ی ارائه کمی با آن‌ها گپ زد و تا حد امکان اطلاعاتی به دست آورد تا ارائه را مناسب‌تر تنظیم کرد.
ارائه‌ی شما باید سیرِ منطقیِ پرسش‌هایی که ناخودآگاه برای مخاطبان به وجود می‌آید را دنبال کند.
مخاطبان معمولاً به لایه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند:
بعضی کاملاً با جزئیاتِ آن‌چه شما می‌خواهید ارائه دهید آشنا هستند
بعضی تنها با کلیاتِ حوزه‌ای که قرار است ارائه شود، آشنا هستند
بعضی اصلاً هیچ نمی‌دانند یا مقداری بسیار اندک در جریان هستند
برای دسته‌ی اول می‌توانید فقط اصلِ مطلب را بیان کنید، اما برای دو دسته‌ی دیگر باید در اول بیان کنید که قرار است با چه چیز مواجه شوند، و در آخر هم خلاصه‌ای از آن‌چه ارائه شد، بیان کنید. مطمئناٌ نمی‌خواهیم یک چیز را چندین و چند بار برای مخاطبان تکرار کنیم. بلکه می‌توانیم یک نکته‌ی مهم بیان کنیم و سپس نمایش‌های مختلفی از آن نکته را ارائه دهیم.
چرا باید هر چیز را این‌قدر تکرار کنیم؟ چون اگر می‌خواهیم مخاطبان نکاتِ مهمِ پیامِ ما را به خاطر بسپارند، باید هر نکته را به ۳ تا ۶ روشِ مختلف بیان کنیم. بنابر تحقیقاتِ انجام‌شده، اگر نکته‌ای را یک بار بگویید در پایانِ ارائه تنها ۱۰٪ از مخاطبان آن را به خاطر می‌آورند. اما اگر ۶ بار تکرار شود این عدد به ۹۰٪ می‌رسد. بدونِ تکرار ۴۰٪ از مخاطبان تقریباٌ همه‌ی نکاتی که ارائه کرده‌اید را ظرفِ ۲۰ دقیقه پس از اتمامِ آن فراموش می‌کنند. ظرفِ ۲۴ ساعت ۷۰٪ از مخاطبان تقریباٌ ۱۰۰٪ ‍پیامِ شما را فراموش می‌کنند.
انواعِ ارائه:‌ کدام نوع مناسب‌تر است؟
با توجه به جمیعِ موارد از قبیلِ موضوع، هدف، و مخاطبان باید فکر کنیم که نوعِ ارائه‌ی خود را تنظیم کنیم. به طورِ معمول ارائه در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد:
نتایجِ یک کارِ پژوهشی: پیامِ اصلی که باید در این نوع ارائه‌ها منتقل شود، این است که کارِ پژوهشیِ انجام‌شده، چه نسبتی با کلِ پژوهش‌های انجام‌شده در آن حوزه دارد، و نکته‌ی جدید و اصلیِ این پژوهش چیست.
مقاله یا گزارشِ تکنیکی: در این نوع ارائه‌ها باید جمع‌بندی و نتایجِ به دست آمده از یک کارِ مطالعاتی را به روشنی بیان کنیم و مهم‌ترین نکاتِ آن را به مخاطبان منتقل کنیم. حاصلِ این گزارش ممکن است پیشنهادِ استفاده از روش‌ها یا ابزارهایی خاص برای انجامِ یک کار باشد.
گزارشِ پیشرفت: چیزی که در این نوع ارائه مهم است، این است که مخاطبان در جریانِ روندِ پیشرفت و مشکلاتِ یک پروژه (یک فرآیند) قرار بگیرند. ایجادِ احساسی واقع‌بینانه نسبت به وضعیتِ فعالیت‌های انجام‌گرفته و باقی‌مانده‌ی آن،‌ هدفِ اصلیِ این نوع ارائه است. یکی از انتظاراتِ مخاطبان در این نوع ارائه‌ها این است که بتوانند نسبت به چگونگیِ ادامه دادن یا متوقف کردنِ پروژه تصمیم بگیرند.

گزارشِ پروژه:‌

این نوع ارائه همان گزارشِ پیشرفت است با این تفاوت که در پایانِ پروژه ارائه می‌شود و شاملِ کلیه‌ی فازهای آن می‌شود.

آموزش (نُت‌های کلاسی):‌

ارائه‌ی محتوای آموزشی در یک کلاس، نوعی از ارائه است که در آن، بیشترِ اوقات بهتر است هدفِ ارائه کاملاً شفاف برای مخاطبان بیان شود.
پیشنهادنامه:

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواعِ ارائه است که در آن طرحِ پیشنهادی برای انجامِ یک پروژه با جزئیاتِ کامل معرفی می‌شود و اهداف و خروجی‌های آن مفصلاً بیان می‌شود. هدف از این ارائه، جذبِ سرمایه‌ی مخاطبان است. جذابیت و دقیق به نظر آمدنِ طرحِ پیشنهادی بسیار مهم است. چون در آن استراتژیِ پیشنهاد شده باید به عنوانِ منطقی‌ترین، مؤثرترین،‌ اقتصادی‌ترین، و قابلِ بازبینی‌ترین روش توجیه شود. در نهایت آن‌چه باید در ذهنِ مخاطبان قرار بگیرد این است که این پیشنهاد به نفعِ هردوطرف است، تیمِ پیشنهاددهنده توانایی‌ها و آمادگیِ قبلیِ لازم برای انجامِ پروژه را دارد، و زمان و قیمتِ پیشنهادشده برای آن معقول است.
معرفیِ محصول:

در این نوع ارائه هدف معرفیِ جذابِ محصول یا خدماتی جدید است. تأکید بر قابلیت‌ها و مزیت‌های آن نسبت به محصولاتِ دیگر و بزرگ کردنِ ارزشِ آن برای مخاطبان بسیار مهم است.
غیره:‌

مهم‌ترین نوع از انواعِ ارائه است. به این دلیل که آدم از فردای خودش که خبر نداره. خواننده‌ی محترم که سرش رو کرده توی این نوشته‌ها یه وقت به خودش می‌آد که دیگه کار از کار گذشته و ارائه‌ای که باید به صورتِ غیره می‌داد، به شکلِ نتایجِ یک کارِ پژوهشی یا پیشنهادِ پروژه ارائه کرده و خُب خدا می‌دونه باید منتظرِ چه عاقبتی باشه. همین شد که ما هم برای این که از تغییراتِ سریعِ علم و تکنولوژی و غیره عقب نمونیم،‌ و شما جوون‌ها از این اًنگ‌ها به ما نزنین که شما قدیمی فکر می‌کنین، این غیره رو این‌جا نوشتیم!
این تقسیم‌بندی‌های استاندارد کمک می‌کند منظم‌تر فکر کنیم و راحت‌تر نمونه‌های مشابهِ آن را پیدا کنیم و از آن‌ها یاد بگیریم.

چگونه اسلایدهای ارائه را حاضر کنیم؟

مقدمه
در قرون و اعصار جدید(!) ارائه دادنِ یک موضوع تقریباً به معنیِ آماده کردنِ تعدادی اسلاید با برنامه‌ای مانند Microsoft Power Point یا برنامه‌های مشابهِ آن است. به همین دلیل در این بخش به بررسی نکاتیِ که در هنگام آماده کردنِ اسلایدها باید مدنظر قرار گرفته‌شوند می‌پردازیم.
در هنگامِ ارائه، ابزارهایِ مختلفی در اختیار داریم که در واقع «اسباب‌بازی» هستند! این اسباب بازی‌ها در ارائه خیلی مفید هستند، به شرطی که باعث نشوند کنترل از دستِ ارائه‌کننده خارج شود. این ابزارها (اسباب‌بازی‌ها) چیزهای مختلفی هستند؛ چیزهای مانند شکل، نمودار، و در حالتِ کلی اسلایدها، یادداشت‌هایی که از سخنرانی به حاضران در جلسه داده‌می‌شود و … . ارائه کنندگانِ زبده طریقه‌ی استفاده‌ از اسباب‌بازی‌هایشان را خوب می‌دانند.
ارائه باید خیلی روان باشد. این را می‌توان با نظرخواهی از حاضرین جلسه فهمید. با یک نظرخواهیِ خوب، می‌توان ضعف‌های یک ارائه‌دهنده را در مهارت‌های اصلیِ ارائه‌دادن خیلی زود مشخص کرد. این روزها، شنوندگانِ سخنرانی‌ها خیلی پیچیده‌تر از قبل شده‌اند! با مرور زمان آنها همینطور بیشتر و بیشتر از ارائه‌دهندگان انتظار دارند، تازه می‌خواهند از ارائه‌دهنده چیزهایی هم یاد بگیرند. اگر مطلب زیاد باشد کسل می‌شوند و اگر تفریح زیاد باشد این سؤال برایشان پیش می‌آید که چیز به درد بخوری یادگرفته‌اند یا نه.
سؤالِ مهمی که پاسخ دادن به آن برایمان مهم است این است که «مخاطبین چه چیزی از ما می‌خواهند؟». روشِ ارائه‌ی ما باید به مخاطبینِ جلسه و مطلبی که می‌خواهیم به آنها بگوییم بستگی داشته‌باشد. می‌خواهیم ارائه‌ی داشته باشیم که رویِ آنها اثرگذار باشد. به همین خاطر باید سه سؤال را در ذهنمان داشته‌باشیم: حاضرین چه می‌بینند؟ چه می‌شنوند؟ چه احساسی پیدا می‌کنند؟
ساختار
خاصیت مهم ارائه‌ی شفاهی اینه که وقتی یه جمله‌ای رو می‌گین، شنونده دیگه نمی‌تونه دوباره اون جمله رو بشنوه. در صورتیکه موقعِ خوندن، اگه یه جمله‌ای رو متوجه نشیم، می‌تونیم برگردیم و دوباره بخونیمش. وقتی دارین صحبت می‌کنین شنونده باید بتونه منظور شما رو متوجه بشه و ضمناً باید بتونه کلام شما رو دنبال کنه. چون اگه وسط حرف‌های شما به فکر فرو بره از بقیه صحبت جا می‌مونه. به همین دلیل، برای اینکه به مخاطبینتون کمک کنین که ارائه‌تون رو دنبال کنن، باید طوری ساختار ارائه رو انتخاب کنید که مخاطب بتونه خیلی راحت دنبالش کنه.
به همین دلیل پیشنهاد می‌شه این چیزا رو بگین:
معرفی (به مخاطبینتون بگین که در طول ارائه قصد دارین چه مطالبی رو بگین)
بدنه‌ی اصلی (مطالبتون رو بگین)
نتیجه گیری(به مخاطبینتون بگین بهشون چی گفتین!
این تکرار تعمدی باعث می‌شه که مخاطبینتون راحت‌تر بتونن صحبتتون رو دنبال کنن و ضمناً بتونن راحت‌تر نکاتِ مهم رو به خاطر بسپرن.
ساختارِ یک ارائه به شدت به نوعِ آن، و همچنین موضوعِ آن مربوط است. یک ارائه‌ی خوب ممکن است ساختاری مانند این داشته‌باشد:
۱. یک شروع که با جلبِ توجه همراه باشد
۲. مرور کوتاهی در موردِ موضوع
۳. مطرح کردنِ صورت مسأله، یا به عبارتِ دیگر مشکلی که وجود دارد، و نیاز به برطرف کردن آن است.
۴. توضیح اینکه راهِ حل شما چگونه این مشکل را برطرف می‌کند و چه مزیت‌هایی دارد.
۵. شرح اینکه چگونه می‌توان این راهِ حل را پیاده کرد. به عبارت دیگر قدم‌های پیاده‌سازی را بگویید.
۶. خلاصه‌ و نتیجه‌گیری

خوب است شما هر تغییری که لازم می‌دانید در این ساختار بدهید.
یک نکته‌ی خیلی مهم این است که قبل از ساختنِ اسلایدهای ارائه، برایِ دانستن اینکه مخاطبینتان به چه اطلاعاتی احتیاج دارند باید درباره‌ی آنها تحقیق کنید. یکی از اصولِ یک ارائه‌ی خوب این است که قبل از ارائه هر چه می‌توانید درباره‌ی مخاطبینتان اطلاعات به دست آورید. در حالتی که امکانِ این کار (از مدتی قبل از ارائه) وجود نداشته باشد، خوب است قبل از شروعِ ارائه صحبتی با مخاطبین داشته باشید که در همان زمان تا جایی که می‌توانید درباره‌ی مخاطبینتان اطلاعات به دست بیاورید.
با سازماندهی اسلایدهای ارائه به صورتی شبیهِ آنچه بیان شد، می‌توانید مطمئن باشید که ارائه‌تان دارای یک روند منطقی است، به طوری که مخاطبین به راحتی می‌توانند آن را دنبال کنند. در ضمن، مطالب هر بخش باید ساده و سازماندهی شده باشند. بهترین راه برای جمع‌آوری اطلاعات و آماده کردن اسلایدها در power point استفاده از outline pane است. در قسمتِ outline pane می‌توانید اسلایدهای ارائه‌تان را آماده کنید بدونِ اینکه لازم باشد درباره‌ی ظاهر آن فکر کنید. با تمرکز روی متنِ اسلایدها در حالت outline، می‌توانید به راحتی ایده‌هاتان را جمع‌آوری کنید، روالِ کلیِ ارائه را در نظر بگیرید، و مطالب مختلف را جابه‌جا کنید تا روال منطقی‌تر شود. فراموش نکنید که مثال‌های لازم را در اسلایدهایتان بگنجانید. وقتی این کارها را انجام دادید، نه تنها یک روالِ منطقی خوب برایِ ارائه‌تان آماده‌کرده‌اید، بلکه powerpoint ارائه‌تان را آماده کرده‌است- اسلاید به اسلاید!
انتخاب نکات و عناوین
ارائه معمولاً برای این است که تلاش‌هایی را که انجام داده‌اید به مخاطبین‌تان انتقال دهید. اینکه در ارائه، کمی از تاریخچه و کارهای دیگران بگویید خیلی خوب است، ولی این نکته را فراموش نکنید که این ارائه برای نشان دادن کارهای خودتان است. پس حجم زیادی از وقتِ ارائه را به توضیح کار خودتان اختصاص دهید.
از سویِ دیگر جزئیاتِ خیلی زیاد، یا محاسباتِ پیچیده، ممکن است شنوندگان را شدیداً کسل کند. با توجه به میزانِ معلومات مخاطبینتان، طوری کارتان را توضیح دهید که هر کسی شهودی از کلیت کار پیدا کند. لازم نیست جزئیاتِ دقیق و کاملِ کارتان را بگویید. فقط روالِ منطقی و کلی کار کافیست. رویِ خاصیت‌ها، قابلیت‌ها و برتری‌های کارتان بر دیگر کارهای مشابه مانور کنید. کافیست جزئیات را در حدی توضیح دهید که شنوندگان علاقه‌مند شوند تا درباره‌ی آن مطالعه کنند، نه اینکه همه‌ی مطالبِ مربوطه را خودتان به آنها گفته‌بگویید! از فرمول‌ها و روابط بسیار پیچیده به عنوان دهان‌پرکن(!) می‌توانید استفاده کنید، ولی وقتِ زیادی برایِ آن تلف نکنید! در این حد که مثلاً: «برای به دست آوردنِ ضرایب قسمت قبل از این رابطه استفاده کردیم» و بعد از فقط چند ثانیه سکوت اسلاید را عوض کنید!
قانونی با عنوانِ قانونِ بیست – هشتاد وجود دارد که چنین می‌گوید: «۲۰٪ مطالب ۸۰٪ اهمیت دارند و ۸۰٪ باقی‌مانده فقط ۲۰٪ اهمیت دارند.» چون معمولا زمانِ ارائه محدود است، و شما باید مثلاً نتایج یک کار ۵۰۰ ساعته را در ۲۰ دقیقه ارائه کنید، لازم است فقط به همان ۲۰٪ مهم مطالب بپردازید.
درهنگامِ ارائه، همیشه نکاتی از کارتان را نگفته باقی بگذارید. این نکات لازم نکات بزرگی باشند، کافیست مثلاً چند نکته‌ی کوچکِ پیاده‌سازی را برای خود نگه‌دارید. این باعث می‌شود مطمئن باشید کسی کارتان را نمی‌دزدد!
متنِ نوشته‌شده در اسلایدها به هیچ وجه نباید تمام گفته‌های شما در هنگام ارائه را در بر بگیرد. این نوشته‌ها برای آن است که اولاً چیزهایی را که می‌خواهید هنگام ارائه بگویید فراموش نکنید. ثانیاً مخاطبین بتوانند روالِ منطقی را دنبال کنند.

انتخاب عناوین:
عناوینی که برای ارائه‌ی خود، و همچنین قسمت‌های مختلفِ آن انتخاب می‌کنید اهمیت بالایی در اولین اثری که روی مخاطبین می‌گذارند، دارند. در واقع قبل از ارائه، مهم‌ترین عامل قضاوت دیگران درباره‌ی کار شما عنوانِ کارتان است. بنابراین در هنگام انتخاب این عنوان باید نکات مختلفی را رعایت کنید. عنوان باید:
دقیق و کوتاه و گویا باشد. (حداکثر ۱۰ الی ۱۲ کلمه)
نکاتِ اصلی کارتان را ذکر کند.
کلماتِ کلیدیِ کارتان را شامل شود.
تفاوتِ کار شما را با بقیه‌ی کارهای مشابه نشان دهد.
تا حد ممکن جذاب باشد.
طراحی
سؤالِ اصلی اینه: می‌خواین بیننده اول چه چیزی رو ببینه؟
فکرشو بکن… نشستی پشت کامپیوتر، از صبح مشغولِ سر هم کردن اسلایدهای یه ارائه بودی. کلافه‌ای. نه به خاطر پروژه. نه به خاطر اطلاعاتی که لازم داری. از این شاکی هستی که اسلایدهای این ارائه‌ت شده مثل ارائه‌های قبلیت، و ارائه‌ی قبل‌ترت، و قبلیش و قبلیش… !
خوب حالا باید چه کار کنیم؟ اگه آموزش کافی در زمینه‌ی طراحی ندیده باشیم – که قاعدتا ندیدیم! – کارِ سختیه که بگیم چی رو باید کجا گذاشت تا اون پیغامی رو که می‌خوایم خوب و بدونِ‌ کم و کاست منتقل کنه. خوب البته هیچ‌کس در یک چشم به هم زدن گرافیست نمی‌شه(!) ولی دونستن چندتا اصل مهم می‌تونه کاری کنه که همون اسلایدهای مرده و بی‌روح به یک ارائه‌ی شاداب و پویا تبدیل بشه.
نکته‌ی اساسی یک طراحی خوب، سلسله مراتبِ چیزهایی است که حاضرین جلسه در اسلایدها می‌بینن. به عبارت دیگه رده‌بندی کردن مطالبِ یه اسلاید بر اساس اهمیتشون خیلی مهمه. این همون نکته‌ی اساسیه که فقط یه جور می‌شه بهش رسید: هی از خودتون بپرسین «می‌خوام بیننده اول چه چیزی رو ببینه؟».
قاعدتاً این نکته رو در نظر می‌گیرین که اولین چیزی که بیننده بهش توجه می‌کنه عنوانِ یک اسلایده. اما بقیه‌ی مطالبِ توی اسلاید چی؟ به همه‌شون به یه اندازه وزن دادین؟ مگه اهمیت همه‌شون یک اندازه‌ست؟ معلومه که نیست! به همین خاطره که باید یه روشی در پیش بگیرید که مطالب مختلف رو (توی یک اسلاید) بر اساس اهمیتشون از هم جدا کنین.
روشی که می‌شه باهاش این کار رو انجام داد ایجاد کردن تفاوته. تفاوت‌های فاحش. (تفاوت‌های کوچیک به جای اینکه کمک کنن، معمولا باعث سردرگمی و کلافه کردنِ بیننده می‌شه) برای تفاوت ایجاد کردن راه‌های مختلفی وجود داره: گروه بندی و فاصله دادن، اندازه‌ی نوشته‌ها و شیوه‌ی اونها (bold یا italic یا …) رنگ و … .
نکته‌ی خیلی مهمی که موقع درست کردنِ اینجور چیزا وجود داره اینه که سادگی رو فراموش نکنین. هر چی بیشتر سادگی رو مدنظر قرار بدین، اسلایدهاتون خواناتر می‌شن. برای اینکه این مطلب رو بهتر متوجه بشین به این نکته توجه کنین: وقتی می‌خواین یه آهنگ ملایم و لطیف بشنوین، اگه ولوم ضبط رو تا آخرِ آخر زیاد کنین، به جایِ آهنگ سر و صدا و خش و خش و پارازیت می‌شنوین! موقعِ بزک کردنِ اسلاید هم نباید زیاده‌روی کرد.
خوب حالا شروع کنیم…
اول از همه تمام نکته‌ها رو به ترتیب اهمیت مرتب کنین و تصمیم بگیرین که کدوم‌ها رو می‌خواین در اسلایدهاتون بگنجونین. این نکته رو به خاطر داشته باشین: فضای خالی روی اسلاید دوستِ شماست! سعی نکنین زورکی پُرش کنین! بعد نکته‌ها رو دسته بندی کنین. دسته‌بندی رو می‌تونین با bullet یا شماره‌گذاری، یا جدول، یا … نشون بدین. جدا بودنِ دو دسته‌ی مختلف رو می‌شه با فاصله، یا کادر نشون داد. در یک دسته قرار دادن چندتا مطلب به بیننده ربطِ معنایی و منطقی بین اون مطالب رو نشون می‌ده. جدا کردن دسته‌ها هم تفاوت بین چندتا مطلب رو نشون می‌ده.
خوب… حالا وقتشه که یه کاری کنیم بعضی چیزا با بقیه فرق داشته باشن!
اولین ابزاری که برای این کار داریم اندازه‌ی متنه. البته شما ممکن باشه ترجیج بدین این ابزار رو بذارین واسه‌ی آخر کار. آخه با چندتا ترفندِ جالبِ دیگه هم می‌شه به اندازه‌ی کافی تفاوت ایجاد کرد. این نکته رو هم به خاطر داشته باشین: هیچ وقت نباید بیشتر از سه‌تا اندازه‌ی مختلف برای متنِ کل اسلایدهاتون داشته باشین. چون بیننده سردرگم می‌شه.
ابزار بعدی شیوه‌ی نوشتنِ متنه. خوب… bold نوشتنِ متن یه راهه. راه‌های دیگه‌ای هم وجود داره مثلِ: italic کردن، یا استفاده از یه قلم دیگه. ولی اینا همه‌شون تقریبا یه کار رو می‌کنن!
با رنگ هم خیلی خوب می‌شه تفاوت‌ها رو نشون داد. اون بخشی که رنگش با بقیه فرق می‌کنه، می‌خواد یه کلمه، یه عبارت، یه خط، یا حتی یه بخش باشه، خیلی خوب تفاوت رو نشون می‌ده. ولی وقتی رنگِ یه قسمتی رو عوض می‌کنین باید حسابی حواستون رو جمع کنین. اینو هم در نظر داشته باشین که بوضوح اگه زیاد این کار رو بکنین اصلاً خوب نیست. ضمناً رنگ‌ها رو یه جوری انتخاب کنین که به اندازه‌ی کافی با هم فرق داشته باشن.
راهِ دیگه‌ای که خیلی خوب می‌شه باهاش تفاوت‌ها رو نشون داد اغراق کردنه. اغراق کردن در اندازه‌ی متن، در رنگ، در کادر بندی و … . مثلاً وقتی اندازه‌ی عادی بزرگترین متن‌هاتون ۳۲ئه، یه کلمه رو با اندازه‌ی ۴۸ بنویسین! یا وسط یه متنِ کاملا سیاه و سفید یه کلمه رو بزرگ و قرمز بنویسین.
رویِ یه چیز اغراق کنین؛ نه رویِ همه چی!
وقتی همه‌ی این کارا رو انجام دادین، شاید دلتون بخواد روی چندتاشون اغراق کنین. اغراق کردن کمک می‌کنه که یه مطلب رو به عنوانِ مطلبِ اصلی معرفی کنین و نشون بدین که اون مطلب براتون خیلی مهمه. نکته‌ی خیلی مهم اینه که باید حساب شده و انتخابی کار کنین.
مهمترین نکته اینه که اسلایدها باید جالب و مجذوب‌کننده باشن. اصلاً کی گفته که همیشه باید عنوان بالای اسلاید باشه؟ هر جوری دلتون می‌خواد مطالب رو بچینین. اگه دسته بندی و تأکید کافی روی مطالب باشه، بیننده خودش مهمترین مطلب رو اول می‌بینه! ولی یه نکته‌ای رو مد نظر داشته باشین. اینکه وقتی یه طراحی رو در پیش گرفتین، در تمام اسلایدهایِ ارائه‌تون همون طراحی رو استفاده کنین!
در نظر گرفتن و عمل کردن به این نکات (رده بندی مطالب، ایجاد تفاوت، دسته‌بندی مطالب مربوط و جدا کردن مطالب نامربوط از هم، تغییر رنگ، شیوه‌ی متن، و اغراق کردن) شما رو یه گرافیست و طراح حرفه‌ای نمی‌کنه. ولی یه کاری می‌کنه که ارائه‌تون جالب‌تر بشه :)
نکاتِ هنری
فرض کنید روی اسلایدهای یک ارائه‌ی خیلی مهم کار می‌کنید. تمامِ کارهای لازم را انجام داده‌اید. اطلاعاتِ لازم را جمع‌آوری و دسته‌بندی کرده‌اید. عکس‌ها و نمودارها را در جای خودشان قرار داده‌اید. همه‌چیز سر جای خودش است. اما اسلایدها بی‌رنگ و رو هستند- به نوعی مرده!
تصمیم می‌گیرید: اسلایدها به رنگ احتیاج دارند. رنگ باعث می‌شود که اطلاعات به چشم بیایند. این رنگ است که اطلاعات شما را به خوبی نشان می‌دهد. این رنگ است که باعث می‌شود مخاطبین ارائه به شما توجه کنند – چه بخواهند، چه نخواهند!
به اسلایدها رنگ اضافه‌ می‌کنید. قرمز، سبز، و بعضی جاها آبی. و البته نارنجی! همیشه از نارنجی خوشتان می‌آمده‌است. پس از پایانِ کارتان اسلایدهای ارائه شبیهِ سیرک می‌شوند!! به جای اینکه روی مطالب مورد نظر شما تأکید کند، باعثِ گیج‌شدن مخاطبین می‌شود.
کجای کار خراب است؟!
بیشتر مردم – یا حداقل آنهایی که پیش زمینه‌ای درباره‌ی هنر ندارند – نمی‌دانند که بیشتر از خودِ رنگ‌ها رابطه‌ی بینِ آنها مهم است. بعضی از رنگ‌ها به هم می‌آیند، و بعضی اینطور نیستند. نکته‌ی مهم به دست آوردنِ رابطه‌ی مناسب بین رنگ‌هاست.
رنگ هیچ‌گاه به تنهایی مورد قضاوت قرار نمی‌گیرد. بلکه همیشه محیط هم در آن اثر دارد. رنگ‌ها از رنگ‌های اطرافشان اثر می‌پذیرند. مثلاً اگر یک توپ زرد را در اتاقِ بچه قرار دهید، کاملاً با محیط در تناسب خواهد بود. اما اگر همان توپ را در اتاق هیئت مدیره قرار دهید، شما یک… یک… یک اتاقِ هیئت مدیره با یک توپ زرد خواهید داشت!
خوب. حال چگونه بفهمیم کدام رنگ‌ها به هم می‌آیند؟ چگونه رنگ‌های مناسب را انتخاب کنیم که مطلب را به خوبی منتقل کند؟ چگونه‌ رابطه‌ی مناسب بین رنگ‌های انتخابی بوجود بیاوریم؟ راهِ حل خیلی ساده‌است. پنجره را باز کنید و نگاهی به بیرون بیندازید!
وقتی می‌خواهید مجموعه‌ی رنگ مورد نظر برای اسلایدهایتان را انتخاب کنید، به رنگ‌هایی که در طبیعت در کنار هم می‌آیند فکر کنید. رنگ‌های کناره‌ی ساحل در تابستان: ترکیب آبی دریا و سبزی درختانِ انبوه کنار ساحل، شن‌های ساحل و آبیِ آسمان… . یا رنگ‌های دشت در اول زمستان: زرد کم رنگ و طلایی، سبز ملایم زمین و خاکستریِ آسمان… . این رنگ‌ها کاملاً با هم تناسب دارند. این رنگ‌ها با هم یک احساس را منتقل می‌کنند. به عبارتِ دیگر این رنگ‌ها به هم می‌آیند!
هنگامی که رنگ‌های مورد نظر را انتخاب می‌کنید باید هدف داشته‌باشید. سلیقه‌ی شخصی نباید مبنای انتخاب رنگ‌ها باشد. «من این رنگ‌ها را دوست دارم» معیار کافی‌ای برای انتخاب مجموعه‌ی رنگ‌ها نیست. باید برای این کار برنامه‌ای داشته‌باشید.
رنگ‌ها نوعی احساس دما را منتقل می‌کنند. رنگ‌هایی مانند قرمز و نارنجی رنگ‌های گرم هستند و رنگ‌هایی مانند آبی و سبز رنگ‌های سرد هستند. اول از همه تصمیم بگیرید که می‌خواهید از رنگ‌های سرد استفاده‌کنید یا از رنگ‌های گرم. برای انتخاب مجموعه‌ی رنگ‌ها یک یا دو رنگ اصلی انتخاب کنید. بقیه‌ی رنگ‌ها با تیره یا روشن کردنِ این رنگ‌ها بدست می‌آیند.
مهمترین قاعده در هنگام انتخاب رنگ‌ها این است که مجموعه‌ی رنگ‌ها را ساده نگهدارید. در ضمن، هیچ گاه این نکته را فراموش نکنید که رنگ‌های انتخابی‌تان، مخصوصاً رنگ متن با رنگ زمینه به حد خوبی تفاوت داشته باشند تا خوانایی اسلایدها از بین نرود.
فراموش نکنید: فقط یک یا دو رنگ را به عنوان رنگ اصلی در نظر بگیرید. همین اصل‌های ساده کمک می‌کند که اسلایدهای ارائه‌ی شما اثربخش و خوانا شوند.
استفاده از عکس برای پشت‌زمینه کار خوبی‌است، به شرطی که از خوانایی متن نکاهد و حواسِ مخاطبین را منحرف نکند.
متحرک‌کردن متن و اشکال در اسلایدها، و استفاده از رنگ و پشت زمینه به شدت به زیبایی اسلایدها می‌افزاید و به نوعی وسوسه کننده‌است، اما باید به این نکته دقت کنید که این زیبایی از کارآیی اسلایدهایتان نکاهد!
راهنمایی‌هایی برای آماده کردنِ اسلایدهای ارائه

هنگامِ ارائه چه کار کنیم؟

چه نکاتی باید شفاهی ارائه شوند؟
شنوندگان فقط یک بار شانسِ شنیدنِ حرف‌های ما را دارند و نمی‌توانند اگر نفهمیدند و گیج شدند دوباره به آن گوش بدهند. آن‌ها چیزهای زیادی شنیده‌اند و چیزهای زیادی هم خواهند شنید. به خصوص اگر مخاطبان نتوانند در طولِ ارائه سؤال کنند، شفاف بودن خیلی اهمیت دارد. دو روشِ شناخته‌شده برای انتقالِ خوبِ‌ نکاتِ اصلی وجود دارد:
آن را خیلی ساده بیان کنیم: روی یک الی سه نکته‌ی اصلی تأکید کنیم و آن‌قدر ساده بیان کنیم که به نظرمان احمقانه بیاید.
ایده‌های اصلی را زیاد تکرار کنیم: کافی است به این فکر کنیم که چه‌قدر از ارائه‌ای که یک هفته پیش شنیده‌ایم را به خاطر داریم. بنابراین بگوییم که چه می‌خواهیم بگوییم،‌ بعد آن را بگوییم، بعد بگوییم که چه گفتیم!

به یک چیز باید خیلی توجه کرد. قرار نیست همه‌ی نکاتِ مهم را بگوییم. در یک ارائه‌ی خوب فقط باید تصویری کاملاً روشن از اصلِ مطلب یا سرنخ‌های آن را طوری بیان کنیم که مخاطبان خودشان بروند و گزارشاتِ مفصلِ آن را بخوانند. بنابراین در یک ارائه‌ی شفاهی تأکید بر وسوسه کردن و تحریکِ مخاطبان است و نه بیانِ‌ جزئیاتِ مطلب.

اگر می‌خواهیم مخاطبان از ما آزرده نشوند، باید توجه کنیم آن‌ها نیامده‌اند تا همان عبارت‌های اسلایدها را بشنوند. پس هیچ‌گاه نباید اسلایدها را عیناً بخوانیم. بلکه در عوض باید سعی کنیم چیزهایی بگوییم که یا در اسلایدها نیامده باشد یا آن‌چه در اسلایدها و یادداشت‌های حاضران آمده را بامعنی‌تر یا تکمیل کند.

متوجه باشیم که ۶۵٪ از هر پیامی که در یک ارائه‌ی شفاهی منتقل می‌شود، از طریقِ مسایلِ غیرِ شنیداریِ آن اتفاق می‌افتد. برای مثال در یک ارائه‌ی شفاهی ی‌توانیم با نگاه کردن به چهره‌ها یا حتی پرسیدن از جمع، تخمینی از وضعیتِ‌ مخاطبان به دست آوریم و در صورتِ نیاز در طولِ‌ ارائه، نحوه‌ی ارائه را مجدداً تنظیم کنیم. در یک ارائه‌ی شفاهی زبانِ بدن هم بسیار مهم است. ارتباطِ چشمی با مخاطبان باعث می‌شود بهتر به سخنانِ ما گوش بدهند و هرکس احساس کند به طرزِ ویژه‌ای موردِ توجه است. حرکاتِِ دست‌ها، قدم زدن، تغییرِ لحنِ صدا،‌ و ژست چیزهایی است که در تحتِ تأثیر قرار دادنِ مخاطبان بسیار مفید است.

استفاده از شوخی هر چند دقیقه خوب است. اما باید خیلی دقت کنیم که با وضعِ مخاطبان و جلسه سازگار باشد.
در کل صحبت کردن در جمع کارِ ساده‌ای نیست. باید تمرین کنیم.
چگونه برای ارائه آماده شویم؟
یک مثالِ نسبتاً مشهور وجود دارد که می‌گوید آماده شدن برای یک ارائه شبیهِ بستنِ‌ یک کوله‌پشتی برای کوه‌نوردی است. برنامه‌ریزی کردن، اهداف را مرور کردن، و برای مواجهه با مواردِ اورژانسی و پیش‌بینی‌نشده برنامه‌ریزی کردن. بعد یک لحظه بعد از زمانی که کاملاً آماده شدی، کوله‌پشتی را باز کن و نصفِ محتویاتِ آن را خالی کن. آن‌وقت کوله را به دوش بنداز و راه بیفت به طرفِ کوه. این جوری هم ماهیچه‌هات انرژیِ بیشتری خواهد داشت، هم اگر دچارِ دردسر شدی برگشتن ساده‌تر خواهد بود.
مطمئن باشیم که درباره‌ی چیزِ خاصی که می‌خواهیم ارائه دهیم از همه قوی‌تر هستیم. در واقع فقط ما هستیم که به طورِ متمرکز روی آن کار کرده‌ایم. پس به خودمان اعتماد داشته باشیم.
حتماً باید ارائه‌ی خود را از قبل تمرین کنیم و سعی کنیم کلمات و عبارت‌های مناسب را پیدا کنیم. مثال‌ها حتماً باید پیش از ارائه طرح شده باشند. هنگامِ ارائه وقتِ‌ مثال ساختن نیست.
هنگامِ ارائه‌ی شفاهی پاهایمان را کمی بیشتر از حد معمول از هم باز کنیم. چون این کار به حاضران نوعی احساسِ تسلط داشتن القا می‌کند. هنگامِ ارائه زیاد قدم نزنیم. این کار مخاطبان را ناراحت می‌کند.
وقتِ ارائه زمانِ آن نیست که به کسی که دوستش داریم (یا هر سَر و سِرِ دیگری با او داریم) بیشتر نگاه کنیم! به همه نگاه کنیم و همه را مخاطبِ گفتارِ خود بدانیم.
طوری بایستید که جلوی نورِ پرژکتور را نگیرید. ولی اگر چاره‌ای نیست، گهگاه جای خود را عوض کنید تا همیشه یک جای آن قرار نگرفته باشید.
راهنمایی‌هایی برای ارائه‌کننده

سؤالات را پیش‌بینی کنید و پاسخ‌های مناسب را از قبل آماده کنید. حتی اگر می‌خواهید کارِ کامل و بی‌نقصی انجام دهید، چند اسلاید برای پاسخ به سؤالاتی که پیش‌بینی می‌کنید به وجود می‌آید تهیه کنید.
خوش بگذرانید و از کارِ خودتان لذت ببرید.
انرژی بدهید، سرگرم کنید، و آموزش دهید.
طوری بایستید که بدنتان کاملاً رو به مخاطبان باشد.
زمین را زیرِ پای خودتان احساس کنید!
نفسِ عمیق بکشید!تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:45 | نویسنده : پوریای ولی

چگونه یک جدول در اسلاید پاورپوینت درج کنیم

 یکی از راههای سازماندهی و ارائه اطلاعات در اسلاید، استفاده از جدول است. جدول‌های Power Point مانند جدول‌های Word یا Excel کار می‌کنند. سطرها و ستون‌ها با هم تلاقی پیدا می‌کنند تا سلول‌هایی ایجاد شوند که بتوانید داده‌ها را در آنها وارد کنید.

بسته به نوع Presentation که می‌خواهید ایجاد کنید، برخی طرح‌ها بصورت خودکار حاوی جدول هستند. گاهی نیز ممکن است بخواهید خودتان یک جدول را در اسلاید درج کنید. در این کار عملی، یاد می‌گیرید که چگونه از این دو روش برای اضافه کردن جدول به Presentation استفاده کنید.

از یکی از اشیاء طرح جدول استفاده کنید

اگر طرح اسلاید شما یک محل برای شیءجدول دارد، روی آن دابل کلیک کنید و به مرحله ۳ بروید. و اگر این محل، چند گزینه برای محتوی دارد، روی دکمه Insert Table کلیک کنید.

یک جدول جدید درج کنید

برای درج یک جدول جدید، از منوی Insert ، گزینه Table را انتخاب کنید یا روی دکمه Insert Table در نوار ابزار Standard کلیک کنید. کادر محاوره‌ای Insert Table باز می‌شود.

سطرها و ستون‌ها را تعریف کنید

 

تعداد سطرها و ستون‌ها را وارد کنید. در هر کادر متنی کلیک کنید و یک عدد وارد کنید یا از فلش‌های بالا و پایین برای انتخاب عدد استفاده کنید. روی Ok کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای بسته شود.

جدولی که ایجاد می‌‌شود را مشاهده کنید

 

یک جدول با تعداد سطرها و ستون‌هایی که در مرحله ۳ مشخص کردید به همراه نوار ابزار Table and Borders روی اسلاید ظاهر می‌شود. در اینجا جدولی با چهار ستون و دو سطر می‌بینید.

متن جدول را وارد کنید

بصورت پیش فرض، مکان نما در اولین سلول خالی قرار می‌گیرد و آماده است تا شما داده‌ها را وارد کنید. شروع به تایپ کردن در اولین سلول کنید. از کلید Tab برای رفتن به سلول مجاور بعدی در سمت راست استفاده کنید یا از کلیدهای جهتی برای حرکت در سلول‌های جدول استفاده کنید.

جدول را به پایان برسانید

وقتی که تمام سلول‌های جدول را پر کردید، خارج از آن کلیک کنید تا ببینید که در اسلاید، چگونه به نظر می‌رسد.

*توجه  *

اضافه کردن سطر یا ستون به جدول

برای اضافه کردن یک سطر، داخل سلولی که می‌خواهید سطر جدید را در بالای آن درج کنید کلیک راست کنید و از منوی Insert گزینه Rows را انتخاب کنید. برای اضافه کردن یک ستون، با کلیک کردن بالای ستون سمت چپ ستون جدید، کل آن ستون را انتخاب کنید. روی ستون کلیک راست کنید و از منوی حاصله، گزینه Insert و بعد گزینه Columns را انتخاب کنید.

جابجا کردن یا تغییر دادن اندازه جدول

برای تغییر دادن اندازه جدول، ابتدا آن را انتخاب کنید تا دسته‌های انتخاب، پیرامون آن را فراگیرند. بعد با ماوس ، این دسته‌ها را بکشید. برای جابجا کردن جدول، آن را انتخاب کنید و اشاره‌گر ماوس را روی لبه جدول قرار دهید تا به شکل اشاره‌گر چهارطرفه درآید. بعد جدول را با ماوس به محل جدید در اسلاید بکشید.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:36 | نویسنده : پوریای ولی

اچگونه می توان در پاورپوینت بروی اسلاید ها یک موزیک گذاشت بطوریکه از ابتدا تا انتهای اسلایدها پخش شود؟


اول از منو insert گزینه movies and soudd بعد sound from fil را انتخاب میکنیم . آهنگ مورد نظر را پیدا میکنیم و open میکنیم . بر روی شکل بلند گویی که اومده راست کلیک میکنیم گزینه custom animation رو میزنیم .

بعد در قسمت راست مانیتور در قسمت trigger: روی همونی که شکل ماوس داره دوبار کلیک کنید و در قسمت stop plauing گزینه After رو بزنید بعد هر چند اسلاید که میخواید آهنگه پخش بشه وارد کنید ok کنید .

یا اینکه آهنگ رو تو اسلاید اولی میذاری بعد از منوی sound tools تیک hide during show رو میزنی که آیکون موزیک موقع پخش اسلاید ها مخفی بشه .

تیک loop until stopped رو هم بزن و یا از نوار منوی Slide Show گزینه Slide Transition رو انتخاب کن بعد در سمت راست در قسمت Sound میتونی یه آهنگ برا Background خودتان  قرار بدهید .

نکته : برای انتخاب آهنگ از داخل کامپیوتر از قسمت Sound آخرین گزینه یعنی Other Sound رو انتخاب کنتاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:32 | نویسنده : پوریای ولی

ساختن آلبوم عکس با نرم افزار پاورپوینت


ابا استفاده از پاورپوینت   Microsoft Powerpoint هم می توانید آلبوم عکس تولید کنید.


برای این منظور در منوی Insert در قسمت Picture گزینه New Photo Album را انتخاب نمایید.

در پنجره باز شده روی دکمه File/Disk کلیک کرده و عکسهای خود را از داخل هارد انتخاب و با فشردن دکمه Insert آنها را اضافه کنید.

سپس در همان پنجره در قسمت Album Layout با استفاده از انتخاب گزینه ها ، حالت نمایش عکسها را مشخص نمایید ، مثلا تعداد عکسها در یک صفحه ، کادر هر عکس و سایر ویژه گی های قرارگیری عکسها در آلبوم را می توان تنظیم کرد.

در پایان برای ایجاد آلبوم بروی دکمه Create کلیک کنید تا آلبوم مورد نظرتان ساخته شود.

اگر هم خواستید این آلبوم را تغییر دهید از منوی Format گزینه Format Photo Album را انتخاب و ویرایش لازم را به عمل آورید.تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:24 | نویسنده : پوریای ولی
چگونه انیمیشن های فلش را در پاورپوینت پخش کنیم؟

  همانطور که می دانید نرم افزار powerpoint که همراه با بسته ی نرم افرازی آفیس مایکروسافت عرضه می شود، ابزاری مناسب برای ارایه ی تحقیقات، پروژه و پایان نامه های شما در کنفرانس، سمینار و دانشگاه ها می باشد . همین مسئله سبب شده است که این نرم افزار از انواع فرمت های مختلف فایل ها پشتیبانی کند . در این بین ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که چگونه می توان یک فایل فلش را در داخل یک ارائه ی پاورپوینت پخش کرد؟ جواب این سؤال در بخش آفیس سایت مایکروسافت داده شده است.


آیا اکتیوایکس Shockwave flash object بر روی سیستم من نصب است برای اجرای یک فایل فلش شما باید به اسلاید مورد نظر خود یک اکتیوایکس (Activex control) بیافزائید و سپس فایل فلش را به آن لینک کنید . این اکتیوایکس، Shockwave flash object نام دارد . برای آگاهی از نصب این اکتیوایکس بر روی سیستم خود، در برنامه ی پاورپوینت، از منوی view و سپس Toolbars، تیک عبارت control Toolbox را بزنید . هم اکنون پنجره ای مشابه شکل روبرو نمایان شده است:

سپس بر روی آیکون more control (شکلک چکش) کلیک کنید و بدنبال عبارت Shockwave flash object بگردید (این عبارت با عبارات مشابه اشتباه نشود).وجود این عبارت در این لیست بیانگر آن است که این اکتیوایکس بر روی سیستم شما نصب است و شانس با شما یار بوده است! در غیراینصورت آخرین نسخه ی آن را از این آدرس دریافت کنید.


شرح مراحل اجرای فایل فلش در پاورپوینت


پس از اطمینان نسبت به وجود اکتیوایکس مربوطه، نوبت آن رسیده است که به شرح مراحل اجرای فایل فلش در پاورپوینت بپردازیم.
.مراحل قبل را طی کنید و عبارت Shockwave flash object را از لیست کنترل ها انتخاب کنید.
.بر روی اسلاید مورد نظر، یک چهارگوش و به اندازه دلخواه رسم کنید (امکان تغییر مکان و اندازه وجود دارد).
.بر روی شکل رسم شده کلیک راست کنید و عبارت properties را انتخاب کنید.
.در پنجره ی باز شده بر روی عبارت (custom) کلیک کنید.
.مشاهده می کنید که یک دکمه که سه نقطه بر روی آن قرار دارد، پدیدار می شود . با کلیک بر روی آن، صفحه زیر نمایان می شود:
.در قسمت movie url تنها نام فلش مورد نظر خود را (به عنوان مثال: myfile.SWF) وارد کنید . توجه داشته باشید که فایل فلش شما باید در پوشه ای قرار داشته باشد که فایل پاورپوینت شما در آنجا قرار دارد . البته می توانید در همان قسمت properties و در زبانه ی alphabetic بر روی کادر movie دوبار کلیک کنید و آدرس فلش خود را وارد کنید(به عنوان مثال: c\:my documents\myfile.SWF).
.پس از اعمال تغییرات، با زدن f5 نتیجه ی کار خود را مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که این روش برای نسخه ی 2007 نرم افزار powerpoint نیز صادق است.


منابع:


http://office.microsoft.com/en-us/powerpoint/ha010348071033.aspx
http://office.microsoft.com/en-us/powerpoint/ha012303211033.aspx?pid=ch100673441033
http://www.indezine.com/products/powerpoint/ppflash3.htmlتاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:18 | نویسنده : پوریای ولی

ترفندهای کلیدی در microsoft powerpoint 


از: http://www.tarfandestan.com 


مطمئنأ تمامی شما نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت را میشناسید. به وسیله پاورپوینت میتوانید اسلایدهایی از ناگفتنی های خود فراهم آورید ، آن را تزئین کنید و در نهایت بر روی صفحه نمایش یا به کمک یک ویدیو پروژکتور بر روی پرده به نمایش درآورید. محیط این نرم افزار بر عکس محیط ms word جای گزافه گویی نیست ، بلکه شما در آن رئوس مطالب را می گویید و شکلها و نمودارهای خود را در آن نمایش می دهید و در نهایت آنچه در ذهنتان می گذرد و در قالب بیان نمی گنجد را به تصویر میکشید. اسلایدهای حاصل در اصل پوستری از سخنان شما هستند. نکات کلیدی خاصی در پاورپوینت نهفته است که با دانستن آنها میتوانید به این بوم متحرک ، طراوت بیشتری ببخشید. در این ترفند قصد داریم به معرفی این نکات اساسی و کلیدی بپردازیم.
چیدمان داخلی یک اسلاید

سعی کنید اکثر تغییر و تحولات مورد نظر خود را از طریق روشهای کلی و استانداردی که powerpoint ارائه می نماید انجام دهید. هر چیز در پاور پوینت در قاب مخصوص خود جای می گیرد. همین طوری نمی توان در یک اسلاید شروع به تایپ نمود. باید یک جعبه متنی داشته باشیم و در آن متن یا تیتر مورد نظر خود را بنویسیم. برای ارائه و نمایش مجموعه اسلایدهایتان بدون هول شدن f5 را بفشارید و برای رفتن از یک اسلاید به اسلاید بعدی کافی است یکبار ماوس را کلیک کنید و یا دکمه فلش سمت راست یا بالا را بفشارید. f5 نمایش را از اولین اسلاید شروع می کند.
ساختن اسلاید و پنهان کردن آن
گزینه duplicate silde منوی insert از اسلاید جاری یک کپی دیگر درست می کند. ترفند کلیک راست روی آیکن اسلاید برای حذف یا پنهان کردن اسلایدها نیز بسیار کارآمد است. امتحانش کنید hidden یا پنهان بودن یک اسلاید برای اسلایدهای توضیحی که به کمک hyperlink به سراغشان می رویم. ولی نمی خواهیم در روال عادی نمایش دیده شوند و فقط در صورتی که رویشان کلیک کنیم نشان داده شوند کلی به کار می آید.
اسلایدها افقی یا عمودی
می توانید بگویید اسلایدها lanscape و portrait باشند. برای این کار سراغ page setup از منوی file بروید. نمی توان در آن واحد در یک نمایش هم اسلاید عمودی داشت و هم اسلاید افقی.
برای چنین هدفی بایستی دو نمایش جداگانه بسازید و در اولی یک لینک به دومی ایجاد کنید. نمایش اول دارای تنظیم صفحات افقی و نمایش دوم دارای تنظیم صفحات عمودی می باشد. در خاتمه نمایش دوم درباره آن را لینک به نمایش اول می کنید.
در حین اجرای یک پرزنتیشن برای متوقف ساختن یا ادامه دادن نمایش در پرزنتیشن کلید s و یا علامت بعلاوه را بفشارید برای ختمه نمایش اسلایدها esc و یا ctrl + break را بفشارید.
برای رفتن به یک اسلاید با شماره خاص شماره اسلاید را وارد نموده enter را فشارید. برای رفتن به اسلاید مخفی بعدی از کلید h استفاده کنید.
برای رفتن به اولین اسلاید 1+enter را بفشارید و یا آنکه هر دو دکمه ماوس را همزمان دو ثانیه نگهدارید.

توقف نمایش اسلایدها

برای آنکه در حین نمایش متوقف شوید و یک صفحه با زمینه مشکی رنگ نشان داده شود کلیه b را بفشارید. برای نمایش یک صفحه یا زمینه سفید کلید w را بفشارید.

استفاده از اشاره گر ماوس به عنوان پرینتر
برای نمایش یا مخفی کردن اشاره گر ماوس و همینطور نوار ابزار slideshow در حین نمایش کلید a و یا علامت مساوی را بفشارید. (بعضی وقتها علامت سفید اشاره گر ماوس روی زمینه نمایش ما خیلی توی چشم می آید) برای تبدیل اشاره گر ماوس به یک نقطه رنگی مثل یک پوینتر ctrl + p کمک بگیرید.
برای مخفی کردن سریع نوار ابزار slideshow کلید ctrl + h و برای خاموش کردن آن ظرف 15 ثانیه ctrl + u را بفشارید. برای نمایش دوباره اشاره گر ماوس ctrl + a در خدمت شماست.
برای اجرای انیمیشن بعدی یا رفتن به اسلاید بعدی از n استفاده کنید. برای قبلی هم از p استفاده نمایید.
ساختن یک اسلاید خلاصه مطالب
اگر به طور خلاصه در یک اسلاید بخواهید بگویید که در اسلایدهای بعدی چه خواهید گفت یک اسلاید خلاصه مطالب بسیار کارآمد خواهد بود. برای این کار به نمایش slide sorter از منوی view بروید و در آنجا اسلایدهای مورد نظر برای خلاصه سازی را با پایین نگهداشتن کلید shift انتخاب کنید. سپس از نوار ابزار slide sorter گزینه summary slide را انتخاب کنید. این اسلاید خلاصه به صورت پیش فرض به عنوان دومین اسلاید نمایش قرار می گیرد و حاوی تیتر اسلایدهای منتخب خواهد بود. خلاصه مطالب به طور پیش فرض دارای رئوس مطالب تیترهای اسلایدهای موجود می باشد.

منبع : شبکه فن آوری اطلاعات ایرانتاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:14 | نویسنده : پوریای ولی
چگونگی قرار دادن کلیپ های فلش در اسلایدهای پاورپوینت

نرم افزار microsoft powerpoint را می توان بدون شک قویترین نرم افزار ساخت صفحات و اسلایدهای جذاب دانست. هم اکنون در همایش ها و کلاس های آموزشی، اسلایدهای ساخته شده توسط powerpoint نقش مهمی را در جهت شفافیت بیشتر موضوع مورد بحث ایفا می کنند. اکثر اسلایدهای پاورپوینت تنها از متن و نهایتاظ تصویر تشکیل شدهاند. اما آیا تاکنون فکر کردهاید که میتوان از کلیپهای فلش با فرمت swf هم در درون اسلایدهای پاورپوینت بهره برد؟ قطعاظ این کار باعث جذاب شدن صفحات شده و بر بینندگان تأثیر بیشتری میگذارد. در این ترفند قصد داریم به معرفی شیوه قرار دادن کلیپهای فلش در اسلایدهای پاورپوینت بپردازیم. شیوه این کار در دو نسخه 2003 و 2007 نرم افزار microsoft powerpoint توضیح داده میشود. همچنین پیش از هر کاری اطمینان پیدا کنید نرم افزار flash player بر روی ویندوز نصب شده باشد تا فایل فلش قابلیت نمایش را داشته باشد. ابتدا فایل پاورپوینت مورد نظر که قصد دارید فایل فلش را در درون آن جای دهید را باز کنید و به اسلاید مد نظر بروید. در microsoft powerpoint 2003 :ا زمنوی view و قسمت toolbars بر روی control toolbox کلیک کنید. یک نوار ابزار جدید ظاهر می شود. بر روی دکمه با عنوان control toolbox که با آیکن چکش مشخص شده است کلیک نمایید. منویی باز خواهد شد که باید در میان موارد موجود، shockwave flash object را انتخاب کنید.
اما در :microsoft powerpoint 2007
ابتدا بر روی دکمه دایره شکل آفیس در بالا سمت چپ برنامه کلیک کنید. در منوی ظاهر شده بر روی دکمه powerpoint options کلیک کنید. در پنجره باز شده، در همان تب popular تیک گزینه show developer tab ribbon را بزنید و ok کنید. اکنون در درون برنامه، در نوار بالای صفحه یا به اصطلاح ribbon به تب developer بروید. سپس بر روی دکمه با عنوان more controls که با آیکن چکش مشخص شده است کلیک نمایید. منویی باز خواهد شد که باید در میان موارد موجود، shockwave flash object را انتخاب نموده و ok کنید. ادامه کار در هر دو نسخه برنامه به یک صورت است:با استفاده از موس، در درون اسلاید یک مستطیل یا مربع رسم نمایید که محل قرار گرفتن فایل فلش را مشخص میکند. بر روی مستطیل یا مربع پدید آمده راست کلیک کنید و properties را انتخاب نمایید. خواهید دید که یک نوار ابزار عمودی ظاهر خواهد شد. در درون آن، قسمتی با عنوان movie وجود دارد. شما باید آدرس فایل فلش مورد نظر خود (که بر روی هارد ذخیره شده است) را در ستون روبروی movie درج نمایید. به عنوان مثال اگر فایل با نام tarfandestan.swf در مسیر c:\iran\tehran ذخیره شده است، باید شیوه آدرس دهی به شکل c:\iran\tehran\tarfandestan.swf باشد. همچنین اگر فایل فلش بر روی یک فضای اینترنتی ذخیره شده است می توانید آدرس آن را نیز بدهید. پس از این کار می توانید تنظیمات دیگر مربوط به فایل فلش را ویرایش نمایید؛ با تغییر playing می توان نحوه اجرای اتوماتیک یا دستی فایل فلش در درون اسلاید را تعیین نمود. با تغییر loop میتوان تکرار یا عدم تکرار فایل فلش پس از اتمام را تنظیم کرد و سایر موارد به همین ترتیب. پس از ذخیره فایل، به این نکته مهم دقت کنید که فایل فلش به طور مستقیم از هارددیسک فراخوانی میشود و در خود فایل پاورپوینت ذخیره نخواهد شد. در نتیجه اگر قصد دارید آن را به یک کامپیوتر دیگر منتقل کنید حتمابه این موضوع توجه داشته باشید. همچنین اگر کلیپ فلش از روی هارد پاک شود یا محل آن تغییر کند و یا تغییر نام پیدا کند، در درون فایل پاورپوینت چیزی نمایش داده نخواهد شد و باید مجدد آن را در درون فایل پاورپوینت آدرس دهی کنید.
tarfandestan.comتاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 13:7 | نویسنده : پوریای ولی

نمون برگ ارزیابی والدین از پوشه کار دانش آموز

این نمون برگ در پایان هر فصل و با دعوت از والدین دانش آموزان در کلاس به آن ها داده می شود که فعالیت های فرزند خود را در آن فصل ارزیابی کند و سپس در آخر پوشه ی کار دانش آموز قرار می گیرد.

نام و نام خانوادگی دانش آموز:                                                   فصل:

 بهترین نمونه کارهای فرزندم

 

 

 

درس ها یا زمینه هایی که در آن ها پیشرفت داشته است.

 

 

 

درس ها و زمینه هایی که در  آن ها تلاش بیشتری نیاز دارد.

 

 

 

توصیه ها:

 

نام و نام خانوادگی ولی دانش آموز:                                             امضا و تاریخ

 

نمون برگ فهرست محتوا:

 این نمون برگ بعد از شرح حال دانش آموز و پشت و رو چاپ شده و در یک کاور قرار   می گیرد.این نمون برگ برای این منظور است که هر فعالیتی را که در پوشه ی دانش آموز قرار می گیرد در آن ثبت می شود.

 

 

عنوان درس

 

 

ردیف

 

 

نمونه کار یا سند

 

 

تاریخ

 

 

ملاک های انتخاب

ارزیابی معلم

اهداف و انتظارات را محقق نموده است

١= بسیارکم  ٢= کم        ٣= متوسط ۴= زیاد            ۵= بسیار زیاد

۵

۴

٣

٢

١

 ریاضی

 ١

 آزمون مدادکاغذی

 ۴/٨/٨٩

 جمع و تفریق اساسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 10:27 | نویسنده : پوریای ولی

شیوه نامه ی جشنواره ی غیر حضوری باز آفرینی مکالمه پایه ی سومبرای دریافت فایل اینجا را کلیک نمایید.  به دلیل اهمیت شرکت شما عزیزان در این جشنواره این شیوه نامه برای بار دوم بارگذاری شدتاريخ : پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۰ | 10:21 | نویسنده : پوریای ولی

لطفا" جهت دریافت فایل portfolio اینجا را کلیک نمایید.


منبع : گروههای آموزشی استان مرکزی  • تک استارت
  • سیادت
  • پست بای